Вести

ЛАЈФСТАЈЛ

Во скопското кино Култура премиерно е прикажан „Мирно лето“, прв македонски филм од македонски режисер

Премиерата на првиот македонски филм, режиран од македонски режисер, се случила на денешен ден пред 60 години. На 18 мај 1961 година во скопското...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: На ист ден со Гоце Делчев, почина Васка Илиева, но засекогаш останува нејзиниот глас „На 4 мај деветсто и трета…“

Пред 21 година, на 4 мај 2001 година, во Скопје на 78-годишна возраст умрела Васка Илиева, една од најпрочуените пејачки на македонски народни песни. Меѓу...

ЗАНИМЛИВОСТИ

ИСТОРИЈА

Парашкев Цветков ( 1875 – 1903 )

Парашкев Цветков бил револуционер, учесник во македонското револуционерно движење, член, раководител и војвода на Македонската револуционерна организација. Роден е во 1875 година во Плевен,...

Бидете ни пријатели

70,562FansLike
22,458FollowersFollow
61,453SubscribersSubscribe

АКТУЕЛНИ

Latest Reviews

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. пророк Исаија

Овој голем пророк беше од царски род. Роден во Ерусалим од татко Амос, брат на јудејскиот цар Амасиј. Според големата Божествена благодат што беше...

ОХРИТСКА АРХИПИСКОПИЈА

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. пророк Исаија

Овој голем пророк беше од царски род. Роден во Ерусалим од татко Амос, брат на јудејскиот цар Амасиј. Според големата Божествена благодат што беше...

Спомен на јавувањето на Чесниот Крст во Ерусалим

Во времето на царот Констанс, синот на Свети Константин, кога беше патријарх Кирил Ерусалимски, во девет часот наутро над Голгота се појави Чесниот Крст...

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Охрид е роден македонскиот војвода Методија Патчев, а во Малеш е дигнато Разловечкото востание

Тоа се херои, гледајте како се бореа за својата идеја и сами се убија, им рекол турскиот потпоручникот Нијази-бег и наредил почесен плотун над...

Патријархот Порфириј и делегација на СПЦ на 23 и 24 мај во Скопје

Со радост му соопштуваме на верниот народ дека од 23 до 24 мај 2022 година, во посета на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија...

ЦАРКЊАС: Најголем срам ќе биде ако Македонската црква ја прифати одлуката на Вартоломеј

Ова е политичка одлука и нема врска со вистината. Како може да се признае една црква без народ. Народот не е охридски, туку македонски....
- Advertisement -
Google search engine

Holiday Recipes

Овој голем пророк беше од царски род. Роден во Ерусалим од татко Амос, брат на јудејскиот цар Амасиј. Според големата Божествена благодат што беше...

АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ

ХРОНОЛОГИЈА

Google search engineGoogle search engine
AdvertismentGoogle search engineGoogle search engine

НАЈНОВИ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

ПОСЛЕДЕН КОМЕНТАР

AllEscortAllEscort