НА ДЕНЕШЕН ДЕН..

Денеска е Св. великомаченик Георгиј – Ѓурѓовден

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 23 април. Денеска е

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Католиците и протестантите денеска го одбележуваат Велики петок

1 Христијанските верници кои времето го бројат според Грегоријанскиот календар денеска го

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

ДЕНЕСКА Е СВ. 12 МАЧЕНИЦИ: Сите беа убиени, а со нив и момчето Порфириј, кое побара да ги погребе

Денеска е 16 февруари (според стар стил) и се слави Св. Дванаесет

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Денеска е Прочка, ден за простување

Прочка или Велики поклади — ден во православното христијанство на меѓусебно простување

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

KISS FM - Народни песни

Промоција на книгата „На крилјата на самовилското коњче“ во Пехчево: Развивање на еколошката свест кај најмалите

35 Во Пехчево беше промовирано делото “На крилјата на самовилското коњче” од авторката Александра Велинова.

Мрежа.мк Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

ИНТЕРНЕТ ВЕСТИ

Дали знаевте дека овие #hashtags на Инстаграм се забранети?

Хаштаговите можат да бидат добро “оружје”, но и многу лесно злоупотребено. Инстаграм

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Програма која не дозволува голи фотографии

Јапонската компанија Тон Мобил создаде телефон опремен со вештачка интелигенција што знае

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Внимавајте што пишувате во групите на WhatsApp: Сите се достапни преку пребарувања на Google

WhatsApp групите лесно може да се пронајдат преку пребарување на Google. Групните четови лесно

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Фејсбук ќе блокира реклами кои нудат лажни лекови за корона вирусот

Фејсбук донесе одлука да ги забрани сите реклами кои нудат лажни лекови

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Американците во текот на карантинот најмногу гледале „Пријатели“

Американската CableTV.com спроведе истражување во сите 50 американски сојузни држави, за тоа

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Најгледани серии на Netflix за време на карантинот

Пред пандемијата многумина од нас одвај чекаа долг викенд за да се

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Игра во која секој играч ја брани својата држава од непријателите

Игра во која секој играч ја брани својата држава. Се работи за

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Руши рекорди: Јужнокорејската серија „Squid Game“ најгледана серија на „Netflix“ на сите времиња

Јужнокорејската драма ја гледале 111 милиони корисници во првите 28 дена, со

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

БИЗНИС ВЕСТИ

Од калкулациите на РКЕ зависи дали повторни ќе има евтина дневна тарифа за струјата

Обновливите извори на енергија, од кои најголем дел се фотоволтаици произведуваат најмногу

Мрежа.мк Прочитај за 5 минути

Поскапуваат бензините, цената на дизелот останува иста

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Во март целата потрошена електрична енергија била од домашно производство

Според податоците на Државниот завод за статистика, во март 2023 година, вкупната

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Влада: Исплата на пензиите од 29 мај

Владата на Република Северна Македонија ја разгледа и усвои Информацијата за исплата

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Во првиот квартал со автобуси превезени околу 13 милиони патници

 Вкупниот број превезени патници во патничкиот патен превоз во првите три месеци

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Поскапуваат горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Просечната плата во март е 34.925 денари, синдикатите бараат повеќе за да се покријат основните трошоци

Порастот на минималецот ја зголеми просечната плата во земјава. Статистика пресмета дека

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Просечната нето плата во март 34.925 денари

Просечната исплатена нето плата по вработен во март годинава изнесува 34.925 денари

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

НАУКА

Неверојатни фотографии од Сонцето кои детално ја прикажуваат неговата површина

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Серија нови фотографии од

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Илјадници години џунгла криела прекрасни градови

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Долго скриените урнатнини на

Мрежа.мк Прочитај за 4 минути

Науката вели дека некои луѓе можат да „намирисаат“ кога доаѓа дожд

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Дали сте од оние

Мрежа.мк Прочитај за 4 минути

Вселенското летало „Џуно“ направи неверојатни фотографии од вулканскиот свет на Ија

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Вселенското летало „Џуно“ се

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Пресушуваат најголемите езера во светот, предупредуваат експертите

Подготвил: Драгана Петрушевска Лектор: Ивана Кузманоска Експертите за клима тврдат

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Коски од диносаурус биле толку тешки што го оштетиле патот при транспортот

Подготвил: Драгана Петрушевска Лектор: Ивана Кузманоска Аргентински палеонтолози откриле остатоци

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Откриен астероид кој може да ја погоди Земјата во следните 1.000 години

Подготвил: Драгана Петрушевска Лектор: Ивана Кузманоска Некои работи се неизбежни.

Мрежа.мк Прочитај за 3 минути

Тигрите имаат карактерни особини кои им помагаат да преживеат

Подготвил: Драгана Петрушевска Лектор: Ивана Кузманоска Сите сопственици на домашни

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Радио KISS FM - Дигитални канали со супер квалитет