14 C
Skopje
Дата 01.10.2020 година | Означивме точно 08 часот и 58 минути

СЗО предупредува дека од корона вирусот може да умрат дури 2 милиони луѓе

Светската здравствена организација стравува дека пандемијата на корона вирусот зад себе ќе остави 2 милиони мртви луѓе ако светот не почне активно да се мобилизира. Апелираат и да...

Со најновата иновација, Samsung драматично го менува начинот на кој го користиме телевизорот!

Телевизорот како уред сѐ досега го користевме таков каков што е, без да имаме опција да го прилагодуваме на нашиот животен стил, на нашите навики, ниту пак на...

Успешно завршена програма за дигитализација на 60 бизниси раководени од Роми – ROMA...

Како одговор на пандемската криза на COVID-19 и нејзините ефекти врз формалниот и неформалниот сектор, Иницијативата за Економски Развој на Ромите (РЕДИ) во соработка со Swiss Entrepreneurship Program,...

Австралиска компанија развива спреј за нос кој ќе штити од корона вирусот

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory развива спреј за нос кој би можел да му помогне на човечкиот имунолошки систем во борбата против обичните настинки и грип, но и...

Отворен повик за учество на NASA хакатонот за вселенски иновации

Светскиот хакатон NASA Space Apps Challenge оваа година кај нас ќе се одржи по 8-ми пат во организација на Њуменс Бизнис Акцелератор од 2ри до 4ти октомври 2020,...

Фирмите што ќе остварат загуба годинава нема да даваат К-15

Правните субјекти кои оваа година нема да остварат добивка нема да треба да исплатат К-15 на своите вработени, но оние кои ќе остварат добивка, согласно закон и колективен...

Детали од четвртиот сет економски мерки

Четвртиот пакет економски мерки кој го усвои Владата на денешната седница „тежи“ 470 милиони евра, содржи вкупно 31 мерка. Тој е продолжение на претходните три пакета, а целта...

Тим билдингот од 1 јануари ќе биде даночно признаен расход

Во четвртиот пакет мерки за поддршка на економијата кој Владата треба да го објави денес напладне дел од мерките се даночни олеснувања за одредени сектори. На средбите со...

Македонска иновација: мобилна веб камера која овозможува професорите да гледаат директно во листовите додека...

Мобилна веб камера со сталак, наменета за олеснување на процесот на онлајн предавање и учење условено од корона кризата е најновата иновација на Димитрија Ангелков, професор по компјутерски...

Узбекистан ги наградува жителите кои секојдневно прават 10.000 чекори

На Узбекистанците кои секојдневно во текот на годината прават по 10.000 чекори властите ќе им овозможат бесплатно користење на теретани во сопственост на државата и ќе добијат 50%...

Бидете ни пријатели

7,284FansLike
12,900FollowersFollow
107FollowersFollow
16,600SubscribersSubscribe

Љубов и секс

6 клучни работи по кои ќе препознаете што не е вистинска љубов

Кога сакаме, сакаме да бидеме сакани. Кога сакаме погрешна личност, нема зборови да го опишат скршеното срце. Кога ќе дадете сè од себе на...

Оваа ‘диета’ веројатно никогаш не ви паднала напамет, а симнува килограми како од шега

Стапувањето во брак може да биде еден од најдобрите начини за слабеење, покажале резултатите од најновото истражување објавено во магазинот „Personal Relationship“. Мажите...

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Секој од нас барем еднаш во животот бил љубоморен за нешто. Ова чувство е поврзано со стравот да не ја изгубиме саканата личност, но...
Close