20 C
Skopje
Дата 29.09.2020 година | Означивме точно 03 часот и 24 минути

СВЕТА ТЕОДОРА: Си ја исече косата, се замонаши и животот го мина во манастир...

Таа беше жена на млад маж од Александрија. Наговорена од некоја бајачка, таа изврши прељуба со друг човек. И веднаш совеста почна луто да ја гризе. Си...

ТРИТЕ СВЕТИ СЕСТРИ МАЧЕНИЧКИ: Минодора, Митродора и Нимфодора се предадоа на пост и молитва,...

Трите се родени сестри од некое место во Витинија Азиска. Воспитани во христијански дух, се повлекоа од градот во пустината, сакајќи да го воздигнат својот ум кон Бога и...

СВ. ПРАВЕДНИ БОГООТЦИ ЈОАКИМ И АНА: Празник на родителите на Пресвета Богородица

Именден денеска празнуваат: Ана, Јана, Јаника… Свети Јоаким и Ана се родителите на пресвета Богородица. Јоаким бил потомок на цар Давид. Со сопругата Ана долго немале пород. Се...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 септември. Денеска е Рождество на Пресвета Богородица, меѓу народот познат празникот како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди...

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ: Денеска е Спомен на чудата на Св. Архангел Михаил

Денеска е 6 септември (по стар стил) и се слави Спомен на чудата на Свети Архангел Михаил. Во Фригија имаше едно место наречено Хони („нурнување“) недалеку од Јерапол;...

СВ. ПРОРОК ЗАХАРИЈА И ПРАВЕДНА ЕЛИСАВЕТА: Таткото и мајката на светиот Јован Претеча

Денеска е 5 септември, според стар стил и се слават родителите на светиот Јован Претеча. Захарија беше син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата чреда...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. свештеномаченик Вавил

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 4 септември. Денеска е Св. свештеномаченик Вавил. Свети Вавил беше епископ на црквата во Антиохија за време на царувањето...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. свештеномаченик Антим

Денеска е 16 септември односно 3 септември (според стар стил) и се слави Св. свештеномаченик Антим. Роден е во Никомидија и од детството воспитан како вистински христијанин. Телото...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченик Мамант

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 2 септември. Денеска е Св. маченик Мамант. Родителите на Мамант беа христијани од Пафлагонија, област што се наоѓа во...

СВ. СИМЕОН СТОЛПНИК: Денеска започнува црковната нова година 

Ден за започнување на есенските земјоделски работи. Денеска именден празнуваат: Симо, Симеон, Симонка, Симон, Симона, Симка… На овој празник започнува црковната нова година. Според верувањето и светците се...

Бидете ни пријатели

7,283FansLike
12,900FollowersFollow
107FollowersFollow
16,500SubscribersSubscribe

Љубов и секс

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Секој од нас барем еднаш во животот бил љубоморен за нешто. Ова чувство е поврзано со стравот да не ја изгубиме саканата личност, но...

Дали знаевте: Омилената боја може да открие какви сте во кревет

Еве мал тест: Кафеав Луѓето чија омилена боја е кафеавата за нивните партнери се вистинско „богатство“. Нивните чувства се длабоки, топли се...

Со каков партнер си одговарате најмногу според редоследот на раѓање?

Се обвинувате себеси за последното болно раскинување? Можеби вината лежи во вашиот редослед на раѓање. Книгата „Редослед на раѓање: Што навистина кажува вашето место...
Close