14 C
Skopje
Дата 01.10.2020 година | Означивме точно 10 часот и 06 минути

СВ. МАЧЕНИК НИКИТА: Непрестајно на градите ја држеше иконата на Пресвета Богородица со предвечниот...

Родум e од Готите, ученик на епископот Теофил Готски, кој учествуваше на Првиот Вселенски Собор. Кога готскиот кнез Атанарик почна да ги прогонува христијаните, тогаш свети Никита застана...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. свештеномаченик Корнилиј – Претпразненство на Крстовден

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 13 септември. Денеска е Св. свештеномаченик Корнилиј (Претпразненство на Крстовден). Тој беше Римјанин и римски офицер во Кесарија Палестинска....

ДЕНЕСКА Е СВ. АВТОНОМ: Незнабошците јурнаа во црквата и го убија за време на...

Денеска се слави Светиот свештеномаченик Автоном. Во времето на гонењето на Диоклецијан пребегна од Италија во Витинија Азиска, во местото наречено Сореос и таму долго време помина во...

СВЕТА ТЕОДОРА: Си ја исече косата, се замонаши и животот го мина во манастир...

Таа беше жена на млад маж од Александрија. Наговорена од некоја бајачка, таа изврши прељуба со друг човек. И веднаш совеста почна луто да ја гризе. Си...

ТРИТЕ СВЕТИ СЕСТРИ МАЧЕНИЧКИ: Минодора, Митродора и Нимфодора се предадоа на пост и молитва,...

Трите се родени сестри од некое место во Витинија Азиска. Воспитани во христијански дух, се повлекоа од градот во пустината, сакајќи да го воздигнат својот ум кон Бога и...

СВ. ПРАВЕДНИ БОГООТЦИ ЈОАКИМ И АНА: Празник на родителите на Пресвета Богородица

Именден денеска празнуваат: Ана, Јана, Јаника… Свети Јоаким и Ана се родителите на пресвета Богородица. Јоаким бил потомок на цар Давид. Со сопругата Ана долго немале пород. Се...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Рождество на Пресвета Богородица – Мала Богородица

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 8 септември. Денеска е Рождество на Пресвета Богородица, меѓу народот познат празникот како Мала Богородица. Пресвета Дева Марија се роди...

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ: Денеска е Спомен на чудата на Св. Архангел Михаил

Денеска е 6 септември (по стар стил) и се слави Спомен на чудата на Свети Архангел Михаил. Во Фригија имаше едно место наречено Хони („нурнување“) недалеку од Јерапол;...

СВ. ПРОРОК ЗАХАРИЈА И ПРАВЕДНА ЕЛИСАВЕТА: Таткото и мајката на светиот Јован Претеча

Денеска е 5 септември, според стар стил и се слават родителите на светиот Јован Претеча. Захарија беше син Варахиин, од родот на Авиј, кој ја држеше осмата чреда...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. свештеномаченик Вавил

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 4 септември. Денеска е Св. свештеномаченик Вавил. Свети Вавил беше епископ на црквата во Антиохија за време на царувањето...

Бидете ни пријатели

7,284FansLike
12,900FollowersFollow
107FollowersFollow
16,600SubscribersSubscribe

Љубов и секс

6 клучни работи по кои ќе препознаете што не е вистинска љубов

Кога сакаме, сакаме да бидеме сакани. Кога сакаме погрешна личност, нема зборови да го опишат скршеното срце. Кога ќе дадете сè од себе на...

Оваа ‘диета’ веројатно никогаш не ви паднала напамет, а симнува килограми како од шега

Стапувањето во брак може да биде еден од најдобрите начини за слабеење, покажале резултатите од најновото истражување објавено во магазинот „Personal Relationship“. Мажите...

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Секој од нас барем еднаш во животот бил љубоморен за нешто. Ова чувство е поврзано со стравот да не ја изгубиме саканата личност, но...
Close