20 C
Skopje
Дата 29.09.2020 година | Означивме точно 04 часот и 16 минути

Милевски: Поддршката на иновативноста на малите и средни претпријатијата е еден од клучните услови...

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски го отвори форумот на кој беа презентирани Студиите за економските карактеристики на планските региони, за регионалниот развој, како и за поддршка на...

Нов пакет мерки ќе биде презентиран во недела

Владата ги финишира мерките за бизнисот. Истите ќе важат до крајот на годинава иако бизнисот бараше помошта да биде до март догодина. Поддршката нема да биде иста за сите,...

СОНК: Ако не добијат технички средства наставниците нема да можат да почнат со настава

На само неколку дена пред стартот на новата учебна година, голем дел од училиштата се уште немаат обезбедено технички средства за да можат да стартуваат со онлајн настава. Од...

Лозарите незадоволни од вчерашната владина одлука

Лозарите ќе добијат плус 4 денари од Владата, половината до крајот на годината, половината догодина. Според одлуката донесена синоќа преку Програмата за поддршка од Ковид 19 до Нова година...

Најмногу нови вработувања во МВР и општина Бутел

За три години во министерствата, Владата и општините се вработиле нови 694 лица. Истражувањето на Центарот за граѓански комуникации покажува дека бројот на вработени во Владата и министерствата се...

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

Фондот за иновации ќе финансира нови 31 старт-ап и спин-оф компании. Фондот обезбедува 75% од парите за реализација на проектите а останатите 25% ги самофинансираат компаниите. Проектите ќе...

Пад на платите во погодените сектори, бизнисот ја чека помошта од државата

За речиси 25 проценти пад на платите на вработените во сместувачките капацитети, регистрираше статистиката во јули. Оваа дејност важи и за една од најпогодените од пандемијата. Од туристичко угостителскиот...

НБРМ: Раст на депозитите и на кредитната поддршка и во текот на август

Вкупните депозити во Република Северна Македонија бележат годишен раст од 5,2 проценти. Со изземање на податоците за „Еуростандард банка“ АД Скопје – во стечај, вкупните депозити бележат месечен и...

Пензионирање на 64 само во јавниот сектор најавува Шахпаска, Заев презентираше поинаков предлог

Кој ќе може да оди во пензија со 64 години? Во владата различни ставови по ова прашање. Според министерката за труд Шахпаска, задолжителното пензионирање на работниците на 64...

Најавена таргетирана поддршка за фирмите, следната недела нови антикризни мерки

Поддршка на приватната потрошувачка со ваучери и картички за најсиромашните, како и таргетирана поддршка на најпогодените компании од ковид кризата. Кон тоа се насочени новите антикризни мерки за...

Бидете ни пријатели

7,283FansLike
12,900FollowersFollow
107FollowersFollow
16,500SubscribersSubscribe

Љубов и секс

Дали љубомората е болна, но неопходна емоција?

Секој од нас барем еднаш во животот бил љубоморен за нешто. Ова чувство е поврзано со стравот да не ја изгубиме саканата личност, но...

Дали знаевте: Омилената боја може да открие какви сте во кревет

Еве мал тест: Кафеав Луѓето чија омилена боја е кафеавата за нивните партнери се вистинско „богатство“. Нивните чувства се длабоки, топли се...

Со каков партнер си одговарате најмногу според редоследот на раѓање?

Се обвинувате себеси за последното болно раскинување? Можеби вината лежи во вашиот редослед на раѓање. Книгата „Редослед на раѓање: Што навистина кажува вашето место...
Close