Connect with us

Вести

ВИДЕО: ПРЕД ЕДНА ГОДИНА ВЕЖБАЛЕ ПАНДЕМИЈА НА МАЈМУНСКИ СИПАНИЦИ И СПОРЕД СЦЕНАРИОТО УМРЕЛЕ 250 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ОД ВИРУСОТ

Published

on

Ко-претседателот и извршен директор на NTI, Ернест Ј. Мониз и претседавачот на Минхенската безбедносна конференција (MSC) амбасадорот Волфганг Ишингер свикаа 19 сегашни и поранешни глобални лидери и експерти на маса одржаа симулација фокусирана на намалување на потенцијално биолошките закани со високи у катастрофални последици на 17 март 2021 година.

Оваа трета годишна вежба на маса организирана од тимот за глобална биолошка политика и програми на NTI (NTI | био) во соработка со MSC е дел од кампањата на MSC „Beyondlessness: The Road to Munchen 2021“. Овој напор вклучува неколку виртуелни настани и иницијативи на високо ниво чија цел е унапредување на дијалогот за безбедносна политика за приоритетите за нова трансатлантска агенда и поставување на основата за лични дебати во Минхен подоцна во годината. Овогодинешната вежба беше спроведена на виртуелна платформа поради пандемијата Ковид-19.

Влијанието на Ковид-19 обезбеди итна позадина за оваа вежба, бидејќи тековната пандемија ги истакна слабостите во меѓународната архитектура за спречување, откривање и одговор на заканите од пандемијата. Ова е итна грижа бидејќи идните пандемии би можеле да одговараат или да го надминат разорното влијание на КОВИД-19 во изгубените животи и уништените економии. Уште позагрижувачки е тоа што постојат критични празнини во биотехнолошкиот надзор што создаваат можности за случајна или намерна злоупотреба со потенцијално катастрофални глобални последици. Ова беше илустрирано во сценариото за вежбање: локализиран напад со биооружје со генетски конструиран вирус на мајмунска сипаница започнува во измислената земја Бринија. Во текот на 18 месеци, сценариото еволуира во глобална катастрофална пандемија, оставајќи 40% од светското население заразено и над четвртина милијарда луѓе мртви.

Фиктивното сценарио за вежбање се одвиваше постепено преку серија кратки видеа на кои учесниците реагираа за време на олеснета дискусија. Се појавија клучни теми во врска со потребата од зајакнување на меѓународната проценка на ризикот од пандемијата и системите за рано предупредување; да се утврдат јасни поттикнувачи за антиципативна реакција на национално ниво и агресивна рана акција за забавување на преносот на болеста и спасување животи; да се намалат ризиците од биотехнологијата и да се зајакне надзорот врз истражувањето на природните науки; и да промовира нови и посилни меѓународни механизми за финансирање на подготвеноста за здравствена безбедност.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Вести

ВАЛМИР АЗИРИ ЈА ИЗБРИША ПОРАКАТА ЗА КРШЕЊЕ РАЦЕ И НОЗЕ – „ама тоа нема да го спаси од гонење“, Фејсбук ги има постовите

Published

on

Фактот што Валмир Азири ја избриша спорната објава на Фејсбук, нема да го спаси од гонење. Според последните информации пратеникорт Антонио Милошоски, веќе ја поднел пријавата во полициската станица во Центар, и МВР веќе ќе почне да постапува по неа. Односно, по оваа пријава ќе постапува Секторот за електронски криминал и ширење на омраза и насилство преку електронски пат, каде што влегуваат и социјалните мрежи. Државниот секретар во министерството за култура Валмир Азири вчера ја напиша објавата, па потоа ја избриша, но како што дознаваме, од МВР на пратеникот Милошоски му кажале дека тоа нема да го спаси од натамошно гонење, бидејќи МВР има соработка со социјалната мрежа Фејсбук, и преку барање кое ќе го упатат до ниов, тие преку ИП адресата ќе ги пронајдат сите објхавии што тој ги споделил во текот на вчерашниот ден, без оглед што тој потоа ја избришал објавата. Покрај тоа, објавата веќе и ја пренесоа повеќе медиуми. Како што напишавме, пратеникот Антонио Милошоски во полициската станица Центар во Скопје пред надлежен началник го пријави функционерот на ДУИ, Вaлмир Азири, државен секретар во Министерството за култура, за синоќа искажаните закани за физичко насилство кон Милошоски. Азири синоќа преку социјалната мрежа Фејсбук повика на физичко насилство против Милошоски, со нанесување на телесни повреди. Денеска постот го нема на фејсбук на профилот на Азири. Ова е по вчерашниот инцидент во Собранието, кога претседателот на Комисијата за европски прашања Арбер Адеми кон опозицијата фрлаше предмети. Еве што порача Азири. „Антиалбанец како Антонио Милошоски заслужува повеќе. Помина времето на продавачите на магла. Новите генерации Албанци ќе им ги скршат рацете и нозете на сите што ќе се обидат да ги омаловажат Албанците“, пишувало на постот.

Continue Reading

Вести

Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна

Published

on

На 27.06.2022 околу 14.00 часот во тетовско Јажинце, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор Рогачево го привеле 43-годишниот Б.Б. од ова село, информира МВР. Тој бил баран со потерница за доиздржување на затворска казна од две години и еден месец во Казнено-поправната установа Затвор Идризово. Подоцна, тој бил донесен во Полициската станица Тетово и спроведен во казнено-поправната установа.

Continue Reading

Вести

НСДП против фанцускиот предлог

Published

on

НСДП на првиот одржан состанок на Извршниот одбор дискутираше за актуелната политичка состојба во државата, со посебно внимание за билатералниот спор со соседна Република Бугарија и јасно ги утврди ставовите на партијата во врска со билатералниот спор, се вели во соопштението испратено до медиумите. -За НСДП спорот со Република Бугарија може да се реши ако се почитуваат Договорот за пријателство, добрососедство, и соработка помеѓу Република Македонија и Република Бугарија потпишан на 1 август 2017 година и Резолуцијата за утврдување на македонските државни позиции во контекст на бликадите на европските интеграции донесена на 29 јули 2021 година од Собранието на Република Северна Македонија. Република Северна Македонија неправедно чека почеток на преговорите со Европската Унија и покрај одлуката на Европскиот совет во март 2020 година за безусловен старт на преговорите со нашата држава. НСДП ги почитува напорите на француското претседателство за изнаоѓање решение за решавање на спорот, но францускиот предлог за решавање на спорот за НСДП е неприфатлив. За НСДП единствено е прифатлива преговарачка рамка со јасна и чиста формулација за македонскиот јазик и јасна заштита на македонскиот идентитет, во слгласност со Декларацијата која ја донесе македонското собрание. Не прифаќаме историските прашања да влезат во преговарачката рамка. За историјата сметаме дека треба да разговараат историчарите без политички притисоци. Бараме дополнителни гаранции од Република Бугарија и Европската Унија дека нема да се испорачаат нови барања, надвор од преговарачката рамка. Исто така сметаме дека последниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан претставува сериозен удар врз кредибилитетот на Европската Унија, истакнуваат од НСДП. Неодржувањето на меѓувладината конференција Европска унија со Република Северна Македонија предизвикува дополнително намалување на подршката за процесот на интеграција во унијата кај граѓаните на Северна Македонија, додават од таму.

Continue Reading
Advertisement
Вести10 mins ago

ВАЛМИР АЗИРИ ЈА ИЗБРИША ПОРАКАТА ЗА КРШЕЊЕ РАЦЕ И НОЗЕ – „ама тоа нема да го спаси од гонење“, Фејсбук ги има постовите

Вести10 mins ago

Приведено лице во тетовско за доиздржување затворска казна

Вести10 mins ago

НСДП против фанцускиот предлог

Вести10 mins ago

Стојаноска: Адеми да си поднесе оставка, неговото однесување е срамно за Собранието

Вести10 mins ago

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН21 mins ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во Софија е убиен македонскиот војвода Ѓорче Петров, а во Версај кај Париз е потврдено распарчувањето на Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН21 mins ago

ДЕНЕСКА Е СВ. ПРОРОК АМОС: Едвај жив беше однесен во неговото село Текуја кај Витлеем, каде што ја испушти светата душа

НА ДЕНЕШЕН ДЕН21 mins ago

ЕПИСКОП БАЧКИ ИРИНЕЈ: СПЦ ниту го фаворизира, а ниту може да го забрани името на Македонската православна црква

Вести22 mins ago

Изгласани измените на Законот за „недела неработен ден“ – занаетчиите повторно изземени

Вести22 mins ago

ВМРО-ДПМНЕ: ЕЛЕМ најавува ново поскапување на струјата од најмалку 17%

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

ЗА НИВ БИЛ МАКЕДОНЕЦ: Комити кои го преживеале Илинден во 1960 година му оддаваат почит на Пиринскиот цар Јане Сандански

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

Во Влахи во Пиринска Македонија е роден македонскиот револуционер, Пиринскиот цар, Јане Сандански

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Митот за големата преселба на словените научно срушен

Вести3 weeks ago

Редовен класен час на Мирка Велиновска !

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Британски лингвист за Македонскиот и Бугарскиот јазик

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Архиепископот г.г. Стефан до Вартоломеј: Ве молиме – не заборавајте нѐ, помагајте ни да растеме

Вести3 weeks ago

„Кога народот ја зема правдата во свои раце, тогаш во два дена се апсат лица“ – силна поддршка за Алабакоски од јавноста!

ХРОНОЛОГИЈА2 weeks ago

Во Ваташа е објавено дигање на Тиквешкото востание против српскиот окупатор, за кое долго молчеа и историчарите

Лајфстајл4 weeks ago

Куќата во која сега ужива Цеца Аркан ја „заработил“ со коцка

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 month ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести1 month ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести2 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл3 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести3 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

ХРОНОЛОГИЈА2 weeks ago

Во Ваташа е објавено дигање на Тиквешкото востание против српскиот окупатор, за кое долго молчеа и историчарите

Тиквешкото востание, кое долго време било табу-тема и за историчарите, е прво востание во Македонија по Илинденското, дигнато десет години...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Димитар Ангелов – Габерот

Димитар Ангелов – Габерот (14. X  1916 – 10. VI 1943) е македонски деец на комунистичкото движење и еден од...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

Денес се навршуваат 2345 години од смртта на најголемиот светски војсководец и Крал на Македонија и Македонците, фараон на Египет...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Лазар Велков Тодев (1880 – 1924)

Лазар Велков Тодев (1880 – 22 септември 1924) познат како Дивљанец или Дивљански, е македонски револуционер и војвода на Внатрешната...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Јордан Сиљанов – Пиперката

Јордан Сиљанов – Пиперката (23. VI 1870 – 10. VIII 1903) – македонски револуционер, член и демирхисарски војвода на ТМОРО....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Митот за големата преселба на словените научно срушен

Според напишаното може да се увиди дека Грците и Бугарите се вештачка творба за да се негира постоењето на Македонците...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Дипломатски допис за аферата „Мис Стон”

Во август 1901 година, македонските револуционери на чело со Јане Сандански ја задржале aмериканската мисионерка Хелен Стон (Helen Stone) со...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Британски лингвист за Македонскиот и Бугарскиот јазик

Британскиот лингвист Џорџ Кампбел во својата „Збирка на светските јазици“ (“Compendium of World Languages”), прв пат издадена во 1991 година,...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Нови докази за постоењето на Македонците пред 1945 година

ГЕРМАНСКА КАРТА од 1940 година била презентирана пред штабот наВермахтот, кој подготвувал планови за окупација на Југославија. Клучен детал за...

Популарни вести

AllEscortAllEscort