НА ДЕНЕШЕН ДЕН..

ДЕНЕСКА Е СВ. 12 МАЧЕНИЦИ: Сите беа убиени, а со нив и момчето Порфириј, кое побара да ги погребе

Денеска е 16 февруари (според стар стил) и се слави Св. Дванаесет

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Денеска е Прочка, ден за простување

Прочка или Велики поклади — ден во православното христијанство на меѓусебно простување

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

ПРОЧКА – ВЕЛИКИ ПОКЛАДИ – Седум недели пред Велигден – Празник на проштевање и очистување од гревовите

Марко Китевски Прочка претставува голем празник за македонскиот народ и со него

Мрежа.мк Прочитај за 15 минути

KISS FM - Народни песни

ИНТЕРНЕТ ВЕСТИ

Дали знаевте дека овие #hashtags на Инстаграм се забранети?

Хаштаговите можат да бидат добро “оружје”, но и многу лесно злоупотребено. Инстаграм

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Програма која не дозволува голи фотографии

Јапонската компанија Тон Мобил создаде телефон опремен со вештачка интелигенција што знае

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Внимавајте што пишувате во групите на WhatsApp: Сите се достапни преку пребарувања на Google

WhatsApp групите лесно може да се пронајдат преку пребарување на Google. Групните четови лесно

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Фејсбук ќе блокира реклами кои нудат лажни лекови за корона вирусот

Фејсбук донесе одлука да ги забрани сите реклами кои нудат лажни лекови

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Американците во текот на карантинот најмногу гледале „Пријатели“

Американската CableTV.com спроведе истражување во сите 50 американски сојузни држави, за тоа

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Најгледани серии на Netflix за време на карантинот

Пред пандемијата многумина од нас одвај чекаа долг викенд за да се

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Игра во која секој играч ја брани својата држава од непријателите

Игра во која секој играч ја брани својата држава. Се работи за

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Руши рекорди: Јужнокорејската серија „Squid Game“ најгледана серија на „Netflix“ на сите времиња

Јужнокорејската драма ја гледале 111 милиони корисници во првите 28 дена, со

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

БИЗНИС ВЕСТИ

Битиќи: Ги поддржуваме компаниите да го развиваат своето производство и конкурентноста на странските пазари

Заменик-претседателот на Владата на Република Северна Македонија задолжен за економски прашања Фатмир

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Бектеши: Ќе предложиме замрзнување на цените на зеленчукот и овошјето

 Министерството за економијата направи анализи и ќе достави предлог одлука до Владата

Мрежа.мк Прочитај за 3 минути

Бектеши најави замрзнување на цената на овошјето и зеленчукот, од денеска намалена и замрзната цена на хигенските производи

Пред Велигден и Рамазан Бајрам ќе замрзнат цените на повеќе видови овошје

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Намалени и замрзнати цените на тоалетната хартија, влажните марамчиња, пелените и влошките

Од денеска треба да почне примената на владината Одлука со која за

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Се очекува одлука кои видови зеленчук и овошје ќе бидат со замрзнати цени

Кои видови овошје и зеленчук ќе бидат со замрзнати цени, Владата треба

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Собраниската комисија за економски прашања продолжува со работа по точките од 20.седница

 Собраниската Комисија за економски прашања денеска треба да продолжи со расправа по

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

Азевски ги повика политичарите да ги тргнат рацете од бизнисот

Политичарите да ги тргнат рацете од бизнисот. Наместо економски напредок, тие го

Мрежа.мк Прочитај за 3 минути

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 отсто

Според податоците на Државниот завод за статистика, во второто полугодие од 2022

Мрежа.мк Прочитај за 1 минути

НАУКА

Студенти ќе испратат ровер на Месечината

Подготвил: Драгана Петрушевска Лектор: Ивана Кузманоска Студенти од Универзитетот „Карнеги

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Дали мутациите во Чернобил ја променија еволуцијата?

Катастрофата во Чернобил во 1986 година беше најлошата нуклеарна катастрофа во историјата

Мрежа.мк Прочитај за 7 минути

Создадено првото ќофте од мамут во светот, но никој не смее да го јаде

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Научниците неодамна создале џиновски

Мрежа.мк Прочитај за 3 минути

Во април нѐ очекува небесен спектакл

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Во текот на април

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Откриени водни резервоари на Месечината

Подготвил: Драгана Петрушевска Лектор: Ивана Кузманоска Научници велат дека откриле

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

ДНК од косата на Бетовен открива изненадување, речиси 200 години подоцна

Подготвил: Тамара Гроздановски Лектор: Ивана Кузманоска Еден бурен понеделник во

Мрежа.мк Прочитај за 6 минути

Хормоналната контрацепција го зголемува ризикот од рак на дојка

Хормоналните апчиња против бременост ја зголемуваат опасноста од развој на рак на

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Во „Оксфорд“ се тестира алатка за дијагностицирање рак на простата со вештачка интелигенција

Подготвил: Билјана Арсовска Лектор: Ивана Кузманоска Нов софтвер со вештачка

Мрежа.мк Прочитај за 2 минути

Радио KISS FM - Дигитални канали со супер квалитет