Првиот рекет во светот се обрати пред печатот пред турнирот во Рим. УС Опен е зад него, Мастерсот 1000 во Рим е пред него.

Се разбира, дисквалификацијата беше главна тема на денешната прес-конференција, а изјавата на Србинот шокираше многумина

– Правилата се јасни. Ја прифатив одлуката и продолжив понатаму. Така е како што е – рече Ѓоковиќ и додаде.

– Не можам да ви ветам или да гарантирам дека никогаш повеќе нема да направам вакво нешто во животот. Секако, ќе дадам се од себе, но сè е можно во животот.