СВ. ПРОРОК ИЛИЈА: Клучар на небото, го пушта или запира дождот и повела со грмотевиците

Пророк кој пали и гаси на небото и земјата Во народното верување свети Илија се смета за клучар кој го…

МОРАЛНОТО УЧЕЊЕ НА ПРЕПОДОБНИОТ ИСАК СИРИН (1): Виното, жените, богатството… не се грешни сами по себе!

Според преподобниот Исак Сирин, човекот се состои од душа и тело. Човекот, како што говори тој, создаден е на таков…

УТРЕ Е ГОЛЕМ ВЕРСКИ И МАКЕДОНСКИ НАЦИОНАЛЕН ПРАЗНИК: Свети пророк Илија пали и гаси на небото и на земјата

Според календарот на МПЦ утре е Св. пророк Илија-Илинден, кој има посебно значење за Македонците, бидејќи се слави и како…

ВЕРСКИ КАЛЕНДАР: Муслиманите денеска го слават Курбан бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам…

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА: Одбележан патронот на манастирот Св. Марена во Туминец

Македонците од општина Пустец, Мала Преспа го одбележаа патронот на манастирот „Света Марена“ во селото Туминец. Поради актуелната состојба со…

ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР: Утре се празнува Св. Огнена Марија, заштитничка на жените, која казнува со оган

Утре православните верници го одбележуваат празникот на света великомаченичка Марина, во народот познат како Огнена Марија, која се почитува како…

СВ. МАЧЕНИЦИ КИРИК И ЈУЛИТА: Празници во најтоплиот дел од годината, познати и како Горешници

Во овој период од годината нашиот народ празнува три празници: Свети маченици Кирик и Јулита, Свети свештеномаченик Антиноген и Света…

Г.Г. СТЕФАН ЗА СВЕТА СОФИЈА ВО ИСТАНБУЛ: Ваквиот чин потсетува на времиња кои современиот свет ги сметаше за темно минато

Поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, архиепископот г. г. Стефан упати писмо на сострадалност и поткрепа до веселенскиот…

СОБОР НА СВ. АРХАНГЕЛ ГАВРИЛ: Денеска е празник на големиот Господов гласник

Гаврил значи „сила Божја“, поради што и неговото јавување на Благовештението има и симболично значење, укажува на силата на тој…

Скопје пред и по земјотресот: Бараките во Жданец, Пржино, Шутка- град без згради, поликлиниката Букурешт… емоции еден тон

Утре се одбележуваат 57 години од еден од најцрните денови кои го памети главниот град Скопје. Асоцијација за сите скопјани,…