По поплавите во Венеција, нивото на водата повторно расте

Нивото на водата во Венеција повторно расте, три дена по најголемото забележано ниво на поплави во последните 50 години. Се…

Маж плива на плоштадот Свети Марко во Венеција

По обилните дождови во Венеција се формираше еден вид базен со вода на плоштадот Свети Марко, а камерите забележаа како…

Американците се поделени околу можното отстранување на Трамп од власт

Рејтинзите укажуваат остра поделеност на јавноста околу можното отстранување на претседателот Доналд Трамп од власт, демократите и републиканците пак внимателно…

Столтенберг во Вашингтон: НАТО е посилен од порано

НАТО е посилен и поагилен отколку што беше многу години претходно, порача синоќа од Вашингтон генералниот секретар на Алијансата Јенс…

Најмалку седуммина загинати во експлозија на автомобил-бомба во Кабул

Најмалку седум лица загинаа утринава, а уште најмалку седуммина други се повредени, во експлозија на автомобил-бомба во авганистанската престолнина Кабул,…

Венеција под вода: Поплавени ресторани, дуќани, отежнато движење низ градот, а дождот не престанува

Туристите и жителите на Венеција во чизми се пробиваат низ водата која го поплави поголемиот дел од градот. Водата ги…

„Вашингтон пост“: Трамп му предложил на Ердоган договор вреден 100 милијарди долари и решавање на санкциите за купените „С-400“

Американскиот претседател Доналд Трамп му предложил на својот турски колега Реџеп Тајип Ердоган договор вреден 100 милијарди долари со поволни…

Експлозии во складиште за оружје во Турција, 17 лица се повредени

Најмалку 17 лица се повредени во две експлозии во складиште за оружје во југоисточниот дел на Турција. Двете експлозии одекнале…

Туск: Русија не е наш стратешки партнер, туку проблем

Претседателот на Европскиот совет во заминување Доналд Туск изјави дека ги уверувал лидерите на Европската унија дека Русија „ е…

Утринава стапи во сила договор за прекин на огнот меѓу Израел и „Исламски џихад“

Утринава во 5,30 часот по локално време во Појасот Газа стапи во сила договор за прекин на огнот меѓу Израел…