Во Иран секои седум минути умира по едно лице од Ковид-19

Во Иран на секои седум минути од Ковид умира по едно лице, објави денеска државната телевизија, додека Министерството за здравство…

Анкета: Каталонците не сакаат независност

Повеќе од половината жители на Каталонија односно 50,5 отсто изјавиле дека не сакаат независна држава, покажуваат резултатите на каталонскиот Центар…

Црна Гора во загуба од 92% од овогодинешниот промет од туризмот

92 проценти помалку туристи има летово во Црна Гора споредбено со истиот период од годината, лани-покажуваат податоците на националната туристичка…

Дали оваа зима ќе ја има првата вакцина против коронавирусот – Оксфорд универзитетот подгрева надеж

Ефикасна и безбедна вакцина е во рацете на научниот тим на Универзитетот Оксфорд. Првите клинички испитувања извршени врз над 1000…

Помпео: Наскоро Трамп ќе преземе мерки против кинеските компании

Претседателот на САД, Доналд Трамп набрзо ќе преземе чекори против кинеските софтверски компани кои пренесуваат податоци директно до Владата во…

Упасени двајца патници, кои одбиле да носат маски во авион

На летот на хландската авиокомпанија КЛМ од Амстердам кон Ибица се случи тепачка откако двајца патници одбиле да стават заштитни…

Најмалку шестмина загинати во поплавите во Јужна Кореја

Во поплавите и свлечиштата предизвикани од обилните дождови за време на викендот во Јужна Кореја загинаа шест лица, а седуммина…

СЗО го продолжи времетраењето на глобалната подготвеност поради пандемија

Светската здравствена организација (СЗО) ја продолжи за уште три месеци состојбата на глобална подготвеност поради пандемијата на коронавирусот, соопштено е…

Најмалку 11 работници загинаа при уривање на кран на бродоградилиште во Индија

Голем кран се урна за време на тест за оптоварување на државното бродоградилиште во јужниот индиски град Вишахапатнам, при што…

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

Група од 59 мигранти избегале од спортска сала во Шпанија, каде биле задржани во карантин, бидејќи било утврдено дека биле…