Голема материјална штета и 37 повредени од попладневните земјотреси во Албанија

Двата силни земјотреса кои попладнево ја погодија Албанија предизвикаа голема материјална штета во повеќе делови во земјата а последните информаци…

Албанскиот брод „Орику“ спаси 111 илегални мигранти во Егејско Море

Бродот „Орику“ на албанската воена морнарица, кој е дел од мисијата на НАТО во Егејското Море, спаси 111 илегални мигранти…

Спречен шверц на 55 килограми марихуана на албанско-македонската граница

Албанската полиција, спречи шверц на 55 килограми марихуана, која требало да биде прошверцувана на македонска територија. Дрогата била траспортирана со…

На Лезбос капацитетите за сместување мигранти надминати за 400 отсто

Властите на грчкиот остров Лезбос соопштија дека повеќе не се во можност да обезбедат сместување за нови мигранти кои доаѓаат…

Романски суд: Басеску соработувал со Секуритате

Поранешниот романски претседател Трајан Басеску, сега член на Европскиот парламент, соработувал со комунистичката тајна полиција, озлогласената служба Секуритате, објави денеска…

Турција: Европарламентот ја осуди хајката против избраните градоначалници

Европратениците усвоија резолуција со која се бара турските власти да престанат да ги попречуваат и заплашуваат градоначалниците избрани на последните…

Поранешниот албанскиот прв полицаец,Тахири се спаси од затвор

Основниот суд за тешки кривични дела, по долгочасовно заседавање синоќа околу 22 часот ја соопшти одлуката со која Тахири го…

Невреме во северниот дел на Грција

Невремето што доцна синоќа го зафати северниот дел на Грција предизвика материјална штета на домови, а противпожарната служба интервенирала во…

Ружичка по средбата со Варвициотис: Го поддржуваме отворањето на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија

Двајцата го поддржуваме отворањето на пристапни преговори со Северна Македонија и Албанија, порача заменик министерот за надворешни работи на Словачка,…

Мигранти и бегалци пронајдени во објекти под опсада, пренесени во прифатен центар на Пелопонез

Мнозинството бегалци и мигранти кои вчера беа пронајдени во два објекта под опсада во центарот на Атина, пренесени се во…