Во Србија формирана Обединета опозиција

Како што најавија пред шест дена членките на коалицијата Сојуз за Србија (СзС), кои кои ги бојкотираа парламентарните избори, од…

Седница на грчкиот владин совет за национална безбедност по најавените активности на Турција во Медитеранот

Начините за реагирање за турската провокација и ситуацијата во Источниот Медитеран биле темите што се разгледале на состанок на владиниот…

Во Подгорица запленети шверцувани цигари во вредност од над милион евра

Голема количина цигари без акцизни марки е запленета во Подгорица, а проценетата вредност на нелегалниот товар е повеќе од еден…

Забрана за литии во Грција до крајот на август

До крајот на август, во Грција е забрането одржување литии и било какви други верски манифестации со поворки надвор од…

Повторно над 150 случаи на Ковид-19 во Грција

Во Грција веќе петти ден има троцифрен број нови случаи на Ковид-19, а во изминатите три дена бројот на новозаразени…

Бебе е третата жртва од поплавите на грчкиот остров Евија

Се зголемува бројот на загинати во поплавите што го зафатија грчкиот остров Евија, а осум месечно бебе е третата жртва,…

Во поплавите и невремето на грчкиот остров Евија загинаа две лица

Во силното невреме со обилен дожд што го зафати грчкиот остров Евија и предизвика поплави, во два одвоени случаи загинаа…

Бугарија: Демонстрантите одново поставија шатори за блокада на раскрсници во Софија

Откако полицијата ги отстрани шаторите од клучните раскрсници во Софија во петокот наутро, група демонстранти синоќа ги постави повторно и…

Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на нивниот спор

Поранешниот советник за национална безбедност на САД, Џон Болтон смета дека Белград и Приштина можеби се далеку од решавање на…

Во Словенија откриена голема плантажа со марихуана

Словенечката полиција, на границата со Хрватска открила голема плантажа со марихуана, за која се проценува дека вреди повеќе од два…