Нови преговори за Законот за јавно обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе направат нов обид за усогласување на ставовите околу измените на Законот за…

Се скарале во кафеана, па се степале надвор

На 22.09.2019 во 04:50 часот во Полициската станица Центар, А.П.(28) од Скопје пријавил дека во 03:00 часот пред угостителски објект…

Јанева барала пари од заеднички фонд на обвинителите во СЈО за нејзина одбрана

Ново писмо од Катица Јанева пристигнало на „Рузвелтова 34“.. Според информации на Сител, поранешната специјална обвинителка во писмото навела неколку…

Европска недела на спортот од 23 до 30 септември за активни и здрави млади

Масовно скокање со јаже, трка со велосипеди, ноќно искачување на Водно, кросфит активности и турнир во кошарка се само дел…

Заклучно со 20-ти септември скенирани се 20 милиони фискални сметки

Директорката на Упрвата за јавни приходи, Сања Лукаревска денеска на прес-конференција оцени дека мерката „Мој ДДВ“ ги дава резултатите за…

Првичен биланс од земјотресот во Албанија: Oштетени 109 куќи, седум станбени згради, повредени 68 лица

Министерката за одбрана Олта Џачка во изјава за медиумите доцна синоќа го презентираше првичниот извештај за последиците од двата силни…

Брод со 182 мигранти нема каде да се закотви

Бродот „Океански Викинг“ на кој има 182 спасени мигранти, плови по меѓународни води меѓу Италија и Малта, и чека дозвола…

Две лица тешко повредени на патот Охрид-Кичево

На 22.09.2019 во 02:15 часот на магистралниот пат Охрид-Кичево, С.В.(60) од Кичево, управувајќи патничко возило „опел корса“ со кичевски регистарски…

Пронајдена марихуана кај двајца тетовци

На 21.09.2019 во 21.15 часот во с.Челопек, тетовско, полициски службеници од СВР Тетово ги лишиле од слобода Б.Х.(42) и Р.Л.(36),…

Лукаревска: Од институција за репресија и пресметки, УЈП денес е партнер со фирмите и носител на концептот Парите кај граѓаните

СДСМ како одговорна партија, пред граѓаните презеде обврска за професионализација на државните институции и зајакнување на нивните капацитети. Изминатите 2…