Донесен законот за ЈО со 80 гласови на второто гласање – првото гласање беше поништено

Пратениците го изгласаа Законот за Јавното обвинителство со 80 гласа ЗА, шест Против и без воздржани. На почетокот од Седницата,…

Шарл Мишел организира вечера со лидерите на Западен Балкан

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел вечерва во Брисел организира неформална вечера за лидерите од Западен Балкан. Европската комисија претходно…

Мисајловски: Во Собрание се продава правдата, се лицитира со правото само за една цел- Заев да се спаси

Имавме многу убава можност и шанса да имаме убави состаноци тука во Општината Шуто Оризари. Да се видиме со граѓаните…

На граничните премини без подолги задржувања- внимавајте на овие делници

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај надвор од градските средини е умерен, а…

Утрово најстудено во Берово, најтопло во Дојран

Утрово е најстудено во Берово, -6 степени, а максимални четири се измерени во Дојран. Според УХМР, -5 е во Лазарополе…

Нападнати полицајци кои биле на должност

28-годишно момче со шрафцигер нападнал полициски службеници при рутинска контрола. На еден од полицајците се обидел да му го одзеде…

Бројот на починати од Ковид-19 во Кина достигна 1.665

– Бројот на починати од епидемијата на Ковид-19 во Кина синоќа достигна 1.665 лица, што е за 142 повеќе од…

Полицијата од вчера трага по 17- годишно девојче од Трубарево, последен пат била во Чојлија

Вчера во 15.00 часот во Полициското одделение Петровец, С.М.(49) од с.Трубарево пријавила дека од домот на О.Б. од с.Чојлија, општина…

Време: Сончево, тивко и до 15 степени

Времето во Македонија ќе биде претежно сончево и тивко со пораст на дневната температура. Утринската температура ќе се движи од…

Заев со уцени, закани и поткуп се обидува да обезбеди поддршка на сопствената амнестија

Република Македонија и законодавниот дом не смеат никогаш повеќе да бидат заложници на криминалот, изнудите и тргувањето со националните интереси.…