ВИДЕО: Македонец уапсен во Киев поради обид за убиство на еден од најголемите мафијаши на Балканот

Уапсени се напаѓачите на шефот на Кавачкиот клан Радој Звицер, кој вчера беше тешко ранет во центарот на Киев. Како…

ВМРО-ДПМНЕ: Заев притиска за избори на кои наместо гласови ќе броиме починати и заразени

Додека Македонија ги брои новозаразените и починатите, наши сограѓани со име и презиме со семејства и пријатели, за СДСМ и…

Почнува јавната расправа во Апелацискиот суд Скопје за случајот 27 април

Апелацискиот суд Скопје, од денеска до петок во големата сала на Врховен суд, ќе одржи јавна седница за случајот 27…

Ковачки: Неинтонирањето на македонската химна и промената на името на униформата е поразително и газење на достоинството на македонецот

Полковникот во АРМ, Драган Ковачки, вечерва во Алфа телевизија, во одговор на прашањето какво е чувството како припадник на АРМ…

Бројот на заразени надмина две илјади: Нема забрана за движење, од утре се отвораат кафеаните

Вкупниот број луѓе кај кои е потврден коронавирусот во земјава вчера надмина две илјади, односно достигна 2014 од почетокот на…

Денеска е Св. маченик Исидор и Св. Августин

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 мај. Денеска е Св. маченик Исидор. Овој Исидор потекнуваше од островот…

Јавниот превоз од утре ќе функционира вообичаено по саботен возен ред

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје информира дека од утре јавниот превоз ќе функционира вообичаено, односно без временско ограничување (од 5…

Караџовски: Го амортизиравме првиот удар на епидемијата, но битката не е завршена

Намалениот морталитет, леталитет којшто ги следи европските и светските трендови е еден од факторите што не натера да размислуваме за…

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна…

Владата прави проценка за нова вонредна состојба, се очекува дијалог и исход за датум на избори

Владата до крајот на неделата, според најавите, треба да направи проценка дали е потребно прогласување нова вонредна состојба.Тековната вонредна состојба…