Вака се подготвува оригинален болоњезе сос: Без оваа состојка Италијанците не може да го замислат јадењето

Дали готвите шпагети болоњезе погрешно? Веројатно да затоа што традиционалниот италијански рецепт е многу различен од јадењата што луѓето од…

Торта од банана која се прави за 10 минути, ништо не се пече, а повкусна е од секој сладолед

Тортата од од банана е можеби наједноставното благо што ќе го направите и за што ви требаат само 10 минути.…

Откријте дали јадете лажен мед

На полиците во супермаркетите сè почесто наидуваме на мед по исклучително евтини цени. Иако производителите тврдат дека станува збор за…

Чоколадна торта од палачинки

Состојки за фил: 200 гр чоколадо100 гр маргарин250 мл хопл200 гр печени и исчистени лешници Подготовка: Прво во сад растошете…

Здрава домашна нутела од четири состојки

Нутела стана синоним за чоколаден крем во којшто уживаат луѓето ширум светот. Но, оние кои внимаваат што јадат, тогаш бараат…

Колач со јаболка и павлака (РЕЦЕПТ)

Овој колач се прави со јаболка и со ронливо тесто, а вкусот е прекрасен и неодолив и за кратко време…

Лесен рецепт за брзи домашни кифли

Овие кифли се прават многу лесно, најпрво затоа што не треба да чекате тестото да нарасне, а толку се вкусни,…

Брз чоколаден колач со бисквити и џем

Состојки: 2 јајца100 гр чоколадо100 гр шеќер80 гр брашнополовина прашок за пецивомалку цимет50 грама путер За прелив: 100 грама чоколадо1…

Најлесната пица-пита од готови кори, одлична за појадок и вечера

Нема полесен начин како да имате највкусна пита со пица-фил во домашни услови, која нема да ве чини премногу, а…

Народен напиток од љубичица: Ефикасен лек за проблемите со дишните органи

Љубичицата од дамнина се користи во козметичката индустрија, поради убавиот мирис и својствата кои ги има. Таа го чува здравјето…