Фризерите на удар од коронавирусот: Село гори, баба се чешла

Економската ситуација веќе се одразува во сите сектори. Се трпат големи загуби, а коронавирусот не се знае колку ќе трае…

Новиот корона-симптом: Досега минувал незабележано

Бидејќи нема никаква врска со респираторните инфекции, новиот симптом на коронавирусот досега минувал незабележано. Одреден број пациенти воопшто не развиваат…

На оваа температура коронавирусот исчезнува за 5 минути: Докажано во ново истражување!

Новиот коронавирус е најактивен на температури околу 4 ᵒС, а умира на околу 70 ᵒС за околу 5 минути, според…

Најлесен начин на боење на косата во домашни услови

Деновите си поминуваат, а ние мора да седиме дома. Коренот на косата веќе пораснал и бојата избледела. Кога повеќето фризерски…

Кое е најдобро превозно средство за време на коронавирус?

Возењето велосипед во близина помала од 2 метри од друг велосипедист отсекогаш претставувало опасност. Сега, кога од нас се бара…

Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми…

Бројот на заболени од коронавирус во Македонија достигна 384 лица

Во изминатите 24 часа се потврдени 30 нови случаи позитивни на КОВИД- 19. Вкупната бројка на дијагностицирани изнесува 384 лица…

Има 110 години, го преживеала шпанскиот грип и граѓанската војна, а сега му пркоси на коронавирусот (видео)

Луиза Васкез де Силва, родена пред 110 години во гратчето Понтеведра на северот на Шпанија, го преживеала шпанскиот грип и…

Дали солариум може да ни помогне во борбата против коронавирусот?

Постојат многу факти за новиот коронавирус, а еден од нив е дека сонцето, УВ зраците и високите температури можат да…

Тест за коронавирус кој може да даде резултати за 5 минути: Одобрен од ФДА-САД

Aмериканска фармацевтска компанија Абот (Abbott) тврди дека има развиено комплет скрининг за тестирање на коронавирус кој открива дали некој е…