Ова е местото каде загинал Питу Гули

Дарко ЈАНЕВСКИ Кога од главниот пат скршнувате кон Мечкин Камен каде секоја година главешините на оваа држава се топорат, десно…

ЗОШТО Е ПРЕДАДЕН И ЛИКВИДИРАН КУЗМАН И ЗАТВОРЕН ЧЕНТО: Порано убиваа и затвораа ако си против Југославија, денес ако не си за Бугарија и Грција!

– Официјално, Кузман загинал на 25 февруари 1944 година погоден од куршум на бугарски војник. Претходно, била опколена куќата во…

ТРИ МЕСЕЦИ ПРЕД ИЛИНДЕН: Смилевскиот конгрес утврдил смртна казна за секој предавник!

– Смртната казна можела да биде извршена со стрелање или со бесење, а се изрекувала во случај на предавство на…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Земјотресот од 6,1 степен според Рихтер однесе 1.100 животи, 3.000 повредени и 200.000 жители на Скопје без дом

Утрото во 5:17 часот, на денешен ден пред 57 години, катастрофален земјотрес го погоди Скопје и одзеде околу 1.100 животи,…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Пред 94 години починал македонскиот лингвист Крсте П. Мисирков, автор на капиталниот труд „За Македонцките работи“  

На денешен ден во 1926 година, во Софија, починал Крсте Петков Мисирков, кој е роден на 18 ноември 1874 година…

ДОКУМЕНТ: Молбата на сопругата на Мисирков до СФРЈ за пренесување на моштите на Крсте во Скопје, внукот Борис објаснува зошто тоа пропаднало

Со правнукот Борис Мисирков своевремено разговараше Блаже Миневски во неговото продукциско студио “Агит-проп” во Софија. Тој има завршено филмска академија…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во прилепско Селце загинал македонскиот учител и војвода Никола Каранџулов

На денешен ден во 1904 година на Селечка Планина, во близина на прилепското село Селце, во борба против османлиската војска,…

Дрвото во Матарија во кое Марија се сокрила со Исус по бегството во Египет

Вернер КЕЛЕР, во книгата „Библијата е во право, историјата и археологијата потврдуваат“ „А штом си отидоа тие, ете, Ангел Господов…

КОЊИЧКИ МАРШ ЗА ИЛИНДЕН: Пратеничката Мизрахи на чело на коњицата кон Мечкин Камен

Голема е честа да ја предводам коњаницата, објави на својот Фејсбук пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, која годинава ја предводи…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Легендарното Црешово топче по еден век од Илинден пак дома во Македонија

Пред 17 години, на денешен ден, од Република Турција во Република Македонија беше донесено легендарното Црешово топче, уникатен примерок, кој…