Чулев: СДСМ подготвува сценарио за изборен криминал со поткупување на гласачи и изборни нерегуларности

Владата предводена од Оливер Спасовски се подготвува за изборен поткуп и во таа насока денес, во момент кога дел од…

Лични карти можат да се подигнат и на 15 јули

Министерството за внатрешни работи соопшти дека управните служби при МВР на територијата на целата држава, на денот на изборите (среда,…

Над 20% од тестираните позитивни на Ковид-19 во Албанија

Во Албанија во последното деноноќие регистрирани се 117 новозаразени со Ковид-19, што е прва троцифрена бројка од појавата на пандемијата.…

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Во комунистичкиот логор Голи Оток згасна животот на Панко Брашнаров, првиот претседател на Заседанието на АСНОМ

Најстариот пратеник на Првото заседание на АСНОМ, прв претседател на Заседанието и прв потпретседател на АСНОМ, Панко Брашнаров, почина на…

МЗТ Скопје ја продолжи соработката со еден од своите најдобри кошаркари

Американецот Феми Олуџоби (24 год, 206 см) и во следиот период ќе го носи дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако…

Без проблеми гласањето на заболените од Kовид-19 во Куманово, Липково и во Старо Нагоричане

Во општините Куманово, Липково и Старо Нагоричане без проблеми се одвива гласањето на заболените од ковид 19 и лицата во…

Косово воведе задолжителен тест за КОВИД-19 за граѓаните на Македонија

Владата на Косово денеска одлучи да воведе обврска за задолжително приложување на негативен тест РТ-ПЦР при влез во земјата за…

Во Прилеп денеска гласаат 29 заболени и граѓани во изолација

Во Прилеп денеска гласаат 29 граѓани заболени од корона вирусот и во изолација. Специјалниот одбор од медицински лица изутрината од…

ДИК прифати нови барања за набљудување на изборите

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница едногласно ги прифати барањата за акредитации за четири набљудувачи на предвремените парламентарни избори…

Кој е вицепремиерот кој не почитува изборен молк!?

Вицепремиер во Владата, кој доаѓа од редовите на една политичка партија и која е учесник на парламентарните избори, денеска на…