Кој рече дека со возраста, дамите треба да се откажат од одредени работи

Факт е дека гардеробата на 40-годишна жена е различна од гардеробата на 20-годишно девојче. Со текот на годините, облеката на зрелите жени станува се повеќе воздржана, удобна, внимателна и не премногу полна со последни трендови.

Но, тоа не значи дека повозрасните жени изгледаат здодевно и немаат место во својата гардероба за најновите модни трендови.

Модните блогери докажаа со свој пример дека по 40-годишна возраст дамите можат да останат стилски и убави. И сите други модни правила се одамна задоцнети!

Еве кои четири заостанати правила треба зрелите жени да ги заборават:

1.Носете само затворена облека

Кој одлучи дека 40-годишните жени треба да ги кријат своите тела? Ако сте во добра форма и се грижите за вашата кожа, тогаш зошто да не продолжите да носите блузи и фустани со деколте или разголени назад. И правилото, нема облека со кратки ракави или голи раменици, дури и здолништа над коленото.

Ако не сте со прекумерна тежина или ако немате проширени вени, тогаш нема причина да ја скриете вашата убавина. Само внимавајте на должината на здолништето и длабочината на шлицот – сè мора да биде во границите на пристојност.

2. Избегнувајте одредени стилови на облекување

Прилепената облека може да биде присутна и во гардероба на зрелата жена. Сето тоа зависи од вашата фигура и вашата желба да ги носите. За да не изгледате невкусно во таквата облека, комбинирајте ги со други пошироки парчиња облека.

Не купувајте премногу облека која е направена од тенки ткаенини, тие можат да ја истакнат вашата долна облека. И купувајте облека со вистинска големина – премногу тесната блуза го истакнува вашиот градник, а тоа воопшто не изгледа вкусно.

# 3: Да се ​​откажете од светлите нијанси

Нежните пастелни нијанси навистина ја маскираат возраста, па дури и имаат подмладувачки ефект ако ги носите токму тие тонови поблиску до вашето лице.

Но, тоа не значи дека откако ќе наполниш 40 години, треба да престанеш да носиш експресивни бои. Светлите нијанси го освежуваат изгледот, ве прават стилски забележителна.

# 4: Заборавете на високи потпетици

Погледнете ја Викторија Бекам: таа има 46 години, но не размислува да се симне од чевлите со високи потпетици.

И нејзината омилена комбинација на тесна јакна и панталони кои ја потенцираат нејзината фигура и визуелно ја истегнува нејзината силуета. Вистина е дека не можете да шетате цел ден во премногу високи потпетици, но секогаш можете да ги носите во удобни ситуации.