Connect with us

Лајфстајл

15 вистински причини зошто е убиен Гадафи

Published

on

ГО УБИЈА ОНИЕ ЗА КОИ ГЛАДУВАШЕ !!!

Ова се 15 вистински причини зошто е убиен Гадафи.

1. Во Либија немаше сметка за струја, струјата беше бесплатна за сите нејзини граѓани.

2. Немаше камата на кредитите, банките беа државни, а кредитите на граѓаните беа 0% по закон.

3. Гадафи вети дека неговите родители нема да добијат куќа додека сите во Либија не ја добијат. Таткото на Гадафи починал во шатор за време на неговото владеење.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

4. Сите младенци во Либија добија 60.000 долари од владата за да купат свој стан и да основаат семејство

5. Образованието и медицинските третмани беа бесплатни во Либија. Пред Гадафи само 25% биле писмени, за време на неговото владеење 83%.

6. Доколку Либијците сакаа да живеат на село, им даваа бесплатна куќна опрема, семиња и добиток.

7. Ако не можеа да се лекуваат во Либија, владата ќе им даде средства да заминат на лекување во странство + 2.300 долари за сместување и патување.

8. Кога Либиец би купил автомобил, владата финансирала 50% од цената.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

9. Цената на бензинот беше 0,14 долари за литар.

10. Либија немаше надворешен долг, а нејзините резерви изнесуваа 150 милијарди долари (сега се замрзнати на глобално ниво)

11. Некои Либијци не можеле да се вработат после училиште, па државата би ја плаќала просечната плата на професијата како да се вработени додека не најдат работа.

12. Дел од продажбата на либиската нафта била директно поврзана со банкарските сметки на сите граѓани.

13. Мајка која родила дете би добила 5.000 долари.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

14. 40 лебови чинат 0,15 долари.

15. Гадафи го спроведе најголемиот проект за наводнување во светот познат како „ПРОЕКТ ГРЕАН ЧОВЕК“, за да обезбеди вода низ целата пустинска земја.

Ако ова се вика „ДИКТАТУРА“, се прашувам што е тоа демократија?

Господ да ја помилува душата на еден голем син на Африка !!!

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Лајфстајл

Сите бурно го следеа секој нејзин чекор, а две години никој ја нема видено – денес конечно се појави пред целиот свет

Published

on

По завршувањето на мандатот на Доналд Трамп, неговата сопруга Меланија ретко ја гледаме во јавност. Неодамна по долго време беше фотографирана во Њујорк и се појави како и секогаш во беспрекорно издание.

Меланија носеше маслинесто зелена кошула, струкирана со ремен за врзување, со елегантни бели панталони.

Continue Reading

Лајфстајл

„Дизнилендот“ во Шангај отворен по три месеци пауза

Published

on

Повеќе од илјада луѓе денеска го посетија забавниот парк „Дизни“ во Шангај, по тримесечното неработење поради коронавирусот. Посетителите се враќаат со маски и физичка оддалеченост, пренесуваат медиумите.

Паркот, инаку, беше затворен на 21 март, откако се зголеми бројот случаи на зараза со коронавирус во градот, што доведе до двомесечен карантин, со мерки што почнаа да се ублажуваат на 1 јуни.

И пред затворањето во март, паркот ја воведе обврската за носење маски и редовна дезинфекција, како мерки донесени од властите во борбата против Ковид-19. А исто така, од гостите сега се бара да покажат доказ за негативен корона-тест.

Паркот, исто така, најави дека ќе го ограничи капацитетот, додавајќи дека некои знаменитости – како што е „Универзумот на Марвел“, ќе останат затворени.

Continue Reading

Лајфстајл

Наскоро ќе наполни 60 години, а изгледа БОМБАСТИЧН

Published

on

Актерката Лидија Вукичевиќ се опушти на плажа и покажа со што располага. Таа уште еднаш ги воодушеви своите следбеници на Инстаграм кога сподели неколку фотографии и снимка од нејзиното извајано тело.

Многумина не можат да поверуваат дека Лидија за помалку од еден месец ќе наполни 60 години, со оглед на тоа што изгледа одлично.

-Најважно е како изгледаш во природа, за мене тоа е важно. Кој ме видел во живо, сите ми велат дека изгледам подобро. Очигледно не знам да работам во фотошоп, таму правам нешто, сликам малку и слично, но не се менувам целосно. Инаку, јас сум личност која навистина не е допрена од негативни коментари. Тие што немаат што да прават, седат дома и коментираат, апсолутно не ме интересира.

Јас сум една од ретките луѓе кои минале низ животот недопрени од хејтери, никој не може да ме вознемири затоа што сум свесна за себе, изјавила во една прилика Лидија за својот изглед.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement
Вести2 hours ago

„Владата и МОН ги укинаа стипендиите на македонските граѓани кои ќе успеат да се запишат на најдобрите 100 светски универзитети според Шангајската листа“

Вести2 hours ago

Комисијата за култура на ВМРО-ДПМНЕ смета дека целосно е погрешна одлуката на ДФРМ да ја додели „Големата ѕвезда на македонскиот филм” токму на оној кој беше на чело на овие разорни процеси

Вести2 hours ago

Близу 500 заболeни, 3 лица го загубија животот: Ова е најновата Ковид статистика, преку Мој Термин пријавени за починати уште петмина

Вести2 hours ago

Бесими: Не ни треба триумфално решение, туку најоптимално решение за прогресивниот данок

Вести2 hours ago

Поскапува дизелот

Вести10 hours ago

Централна свеченост по повод Денот на Армијата

Вести10 hours ago

Учебниците по историја треба да се сменат до учебната 2024/25, опозицијата обвинува дека историските прашања се предмет на договарања

Вести10 hours ago

Почнува 13. издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“

НА ДЕНЕШЕН ДЕН12 hours ago

ДЕНЕСКА Е СВ. ЕВСИГНИЈ: Војник беше цели 60 години, пострада и се пресели во Небесното Царство во длабока старост

НА ДЕНЕШЕН ДЕН12 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченик Евсигниј

ХРОНОЛОГИЈА4 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски – од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка дарба

Вести4 weeks ago

Перо Камиказа: Татко ми, кој е жив и е од Егејска Македонија, на 95 години ми рече да ви ги поставам следните прашања

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Бугарските фашисти во Софија ги стрелаа македонските поети и патриоти Никола Јонков Вапцаров и Антон Попов

Вести4 weeks ago

ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НЕ ПОЧНАЛ ОД ВЧЕРА: Македонците ги мразат Бугарите, пишувал британскиот весник Тајмс уште во 1915 година

Вести4 weeks ago

Порака од внуката на Вера Циривири-Трена до власта: Ќе изгубите, вистината не се брише со потписи на предавници!

Вести4 weeks ago

Прогласување кризна состојба, но без рестрикции – земјава пред енергетски најтешката зима

Вести4 weeks ago

АКАДЕМИК КОЦАРЕВ: Македонија во 2084-та е „делумно рамноправна членка на ЕУ“, но веројатно е дека Македонците во неа се целосно истребени

Лајфстајл4 weeks ago

15 вистински причини зошто е убиен Гадафи

Вести4 weeks ago

Николоски: За едно фотографирање во Брисел Владата на СДСМ и ДУИ ја понижи цела Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести3 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести4 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА4 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА4 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл4 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести4 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Антон Попов

Антон Попов (с. Игуменец, Петричко, Пиринска Македонија, 23. VII 1915 – Софија, 20. X 1942) – македонски поет, раскажувач, новинар,...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Никола Јонков Вапцаров

Никола Јонков Вапцаров (Банско, Пиринскиот дел на Македонија, 24. XI 1909 – Софија, 23. VII 1942) – е македонски поет...

ХРОНОЛОГИЈА4 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

Винстон Черчил е еден од поважните политичари на 20 век. Најпознат е по неговата улога во Втората светска војна како премиер...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Петар Самарџиев  (1877 – 1906 )

Петар Самарджиев (1877 – 21.VI 1906 ) е македонски револуционер, Тиквешки војвода на Македонската револуционерна организација. Бил член на тајниот...

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ1 month ago

Последниот антички македонски крал Персеј (212-165 п.н.е) ,владеел од 179 до 168 година пред нашата ера. Тој бил син на...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Александар Кошка ( 1873 – 1907 )

Роден е роден 1873 година во влашкото село Гопеш, Битолско. Во Битола се школува во Романската гимназија, а потоа студира...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Александар Китанов – Сандо

Александар (Сандо) Китанов (1881 –23. XII 1906) е македонски учител, револуционер и војвода. Бил активен член на Македонската револуционерна организација...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Александар Евтимов (1874 – 1939)

Александар Евтимов (1874 – Софија, 1939) е македонски револуционер, преспански и прилепски војвода на ТМОРО, учител и публицист. Учествувал во...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Алберт Сониксен (1878 – 1931)

Алберт Сониксен (5. V 1878 – 16. VIII 1931) е американски новинар и публицист, кој ја поддржува македонската револуционерна борба....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

Популарни вести