Јунајтед во нокаут-фазата на Лига Европа! (ФОТО+ВИДЕО)

Манчестер јунајтед ја оствари и третата победа оваа сезона во фудбалската Лига Европа, откако на својот „Олд Трафорд“ убедливо со 3:0 го совлада Партизан и математички обезбеди настап во нокаут-фазата.

„Црвените ѓаволи“ поведоа во 22. минута од средбата, убаво во казнетиот простор на белградската екипа се снајде Гринвуд кој го пронајде патот до мрежата на Стојковиќ.

Потоа, во 33. минута во листата на стрелците се запиша и Марсијал кој издрибла неколку фудбалери на српскиот состав и на еден ефектен начин ја зголеми предноста.

Manchester United have reached the knockout stages of a European competition in each season they’ve participated in since 2006-07*

*Although they have to drop down to the #UEL first for a few. 😉 pic.twitter.com/3k1mtLgaGp

— Squawka Football (@Squawka) November 7, 2019

Асистентот на првиот погодок за премиерлигашот Решфорд го постави конечниот епилог по додавањето на Јанг со еден прекрасен удар со левата нога.

Претходно уште три екипи обезбедија настап во елиминациските борби, тие се Селтик, Базел и Севиља.

Лига Европа, резултати –

4. коло

Б. Менхенгладбах-Рома 2:1
Брага-Бешикташ 3:1
Еспањол-Лудогорец 6:0
Ференцварош-ЦСКА Москва 0:0
Феенорд-Јанг Бојс 1:1
Манчестер јунајтед-Партизан 3:0
Олександрија-Ст. Етјен 2:2
Ренџерс-Порто 2:0
Волфсбергер-Башакшехир 0:3
Волфсбург-Гент 1:3
Вулверхемптон-Слован Братислава 1:0

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *