Connect with us

Вести

Човечност, заедништво и емпатија – мали дела кои носат големи промени!

Published

on

Кога една компанија во своето работење применува принципи како човечност, заедништво и емпатија, работата се претвора во вистинско задоволство, а годините минуваат како минути – вели Билјана Миленовиќ, регионален менаџер на продажба во dm дрогерие маркт На првата работна позиција, како асистент во секторот Набавка, задолжена за сопствените dm брендови – познатите dm Марка производи, Билјана успева да ги запознае процесите на работа на компанијата, планирањето, како и квалитетот на овие производи. Благодарение на нејзиното претходно искуство стекнато во Германија, поминуваат само 10 месеци до нејзиното ново работно место како менаџер на продажба. Денес, десет години подоцна, Билјана е неизоставен дел од успешниот тим кој раководи со 22 дрогерии во 10 градови.

„Уште кога живеев во Германија и прв пат влегов во dm, имав желба да бидам дел од еден таков прекрасен тим! За мене, моите почетоци во dm значат целосна реорганизација на мојот живот и, верувале или не, преселба на целото семејство од Германија повторно во нашата родна земја, после цели 15 години“.

Вистински придонес за заедницата и препознавање на нејзините потреби е еден од основните постулати на dm дрогерие маркт како компанија, вели Билјана Миленовиќ, која својата кариера во dm ја започна пред точно десет години. Како некој кој е веќе една деценија во директен контакт со купувачите и вработените, Билјана нејзината најголема инспирација ја наоѓа токму во нив, задоволните купувачи и вработени. Позитивните начела кои компанијата ги негува се една од главните причини зошто Билјана избира да ја гради својата кариера во dm веќе десетта година. Како што објаснува, почитта и колегијалноста се на највисоко ниво уште од првиот работен ден, придружени со постојано подобрување и напредување во рамките на оваа креативна и динамична индустрија. Потврда за позитивното работење на компанијата е и постојаниот општествено-одговорен ангажман, крунисан со многубројни донации и активности поврзани со општественото добро. Покрај тоа, на секое отворање на нова дрогерија, dm организира хуманитарни активности, при кои дел од остварениот промет се донира на локални институции кои даваат помош и поддршка на оние на кои им е најпотребно.

„Нашата компанија, исто така, инвестира во развој и напредок на вработените, како на личен, така и на професионален план. Покрај организацијата на бројни работилници, курсеви и семинари, кои им помагаат во кариерата на вработените, компанијата спроведува и бројни активности насочени кон зачувување и подобрување на здравјето на вработените“ – наведува Билјана.

Како една од активностите за професионален развој, таа ја издвојува постојаната дигитализација во работењето, обезбедување на smart телефони за сите вработени во дрогериите, како и бројни модерни апликации преку кои на вработените им се олеснува секојдневното работење, меѓусебната комуникација и комуникацијата со купувачите. За прв пат оваа година вработените во dm ќе имаат можност, во соработка со останатите концернски земји, преку проектот dm Академија, да ги прошират своите професионални компетенции и да станат првите обучени дрогеристи на македонскиот пазар. Токму ова е еден од проектите, што Билјана го истакнува како посебен, бидејќи очекува да донесе бројни придобивки, како за купувачите, така и за самите вработени. Во слободното време Билјана се релаксира со вежбање јога и работи на полето на постојана мотивација и самоподобрување.

„Мојата филозофија е едноставна… однесувај се со другите онака како што сакаш и тие да се однесуваат со тебе. Секогаш верувај во себе и следи ги своите соништа“ – вели таа.

И, додека Билјана Миленовиќ, како член на еден извонреден тим продолжува да дава свој придонес кон компанијата и заедница, dm ѝ пружа целосна поддршка, следејќи го воспоставениот принцип уште од отворањето на првата дрогерија во далечната 1973 година: Човекот во фокусот на сите активности на компанијата.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести1 day ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести1 day ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести1 day ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести1 day ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости6 days ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести6 days ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести1 week ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести1 week ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Вести6 days ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести1 week ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести2 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести1 day ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести2 weeks ago

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ – да му помогнеме на Игор Станишев Егеец од Ѓорче Петров, потребни се средства за лекување во Ниш!

Вести1 week ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Занимливости6 days ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести3 weeks ago

БОЖИКНА ПОРАКА ОД МПЦ-ОА: Да ги сакаме и почитуваме Татковината, историјата, јазикот и сета оставнина од нашите предци

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...