Фудбалерите на Барселона дозволија платите да им се намалат за 30 проценти

Неколкудневните натегања во Барселона на релација управа – фудбалери продолжуваат о по денешната одлука на играчите кои се согласија да им се намалат платите но не колку што се надеваа челниците.

Четворицата капитени на Барселона, Лионел Меси, Жерар Пике, Серхио Бускетс и Серхио Роберто го одбија предлогот на челниците на екипата, платите да им бидат намалени за 70 проценти додека трае вонредната состојба поради пандемијата на коронавирусот која го запре и фудбалот.

Барселона сака да ја искористи одуката на шпанската влада и да се спаси тоа што може да се спаси, но играчите не попуштаат, капитените во име на целиот тим го одбија предлогот иако им беше понуден и компромис, фудбалерите со помали примања, платите ќе им беа преполовени.

Капитените го одбија предлогот и порачаа дека се согласуваат на намалување од 30 проценти, а доколку кратењето биде поголемо, тие се заканиле со драстични мерки.

Од друга страна, управата сака да ја искористи одлуката на Владата бидејќи годишно за плати на играчите одвојува дури 507 милиони евра, а во моменти кога фудбалот е во „карантин“ поради коронавирусот, клубот нема никакви приходи.

The post Фудбалерите на Барселона дозволија платите да им се намалат за 30 проценти appeared first on Слободен печат.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *