Францускиот фудбал пред колапс – четири елитни клуба се соочуваат со банкрот!

Одлуката на француските власти да го прекинат националното фудбалско првенство поради епидемијата на корона вирусот донесе огромни финансиски загуби кај клубовите.

Според пишувањето на тамошните медиуми, клубовите од Лига 1 забележале загуби од дури 500 милиони евра. Најтешка е ситуацијата во Марсеј, Бордо, Сент Етјен и Лил кои се на работ на банкрот. Интернет порталот Mediapart наведува дека само три прволигаши оствариле каква било добивка, а останатите 17 се во „црвено“. Најзагрозен е Марсеј кој има загуба од 206 милиони евра.

Најголемата загуба е од телевизиски права бидејќи Канал Плус одбил да го исплати целиот износ бидејќи речиси една третина од првенството не се одигра. Владата вети помош од 200 милиони евра, но се чини дека тие средства нема да бидат доволни.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *