Connect with us

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Published

on

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène GARDY) бил познат париски декоратор. Во тоа време немало тапети или колор принтери. Декораторите ги украсувале ѕидовите во куќите на богаташите или пак театарските сцени со рачно цртање. Најдобрите од нив имале академско ликовно образование.

Уште како мал, Амабл почнал да зема часови по цртање од татко му, а се школувал подоцна на париската ликовна академија. Во 1913-та година добива работа како декоратор во театарот Капитол во Тулуз, каде што ја сретнува младата учителка по германски јазик Хенриета Трапe (Henriette TRAPÉ) во која се вљубува и се венчава на 25 јули 1914 година.

Амабл и Хенриета немале време за меден мецес. Само три дена по нивната свадба започнала Првата Светска Војна. Како и сите млади Французи понесени со младешки патриотизам и слепа храброст, Амабл се пријавува како доброволец на француската војска. После помината обука, на почетокот на 1915 година Амабл е испратен во Македонија и бил стациониран во Кавадарци.

Во 1915 година, српската војска е потисната од запад и од север од Австроунгарците , а од исток од Бугарите. Французите, кои биле сојузници на Србите, пратиле војска во Македонија да ги одбие овие напади и да ја зачува Вардарска Македонија во рамките на Србија. Но Бугарската војска била несопирлива, Во нивни раце паѓал град по град: Скопје, Велес, Гратско, Прилеп… Тогаш Француската војска решила да се повлече од Кавадарци, и преку Криволак, Миравци, Гевгелија да оди кон Солун.

Амабл направил илустрации од сите овие македонски места. Во следните години, пратен е од Солун кон Серес, а пото а и учествивал во битката на Добро Поле на 15 септември 1918, во која Србите и Французите ги пробиле линиите на Германците и Бугарите и по која всушност силите на Центарот ја губат Првата Светска Војна.

После војната, Амабл се враќа во Тулуз, каде што работи како декоратер во театарот Капитол.

Во јуни 1940 година, силите на Хитлер ја пробиваат се леснотија француската „непробојна“ Мажино линија, и ја освојуваат Франција.

Триумфалната Порта во Париз била направена за низ неа да помине големиот француски војсководец Наполеон Бонапарт. Но Наполеон умрел пред Портата да биде завршена, а на 14 Јуни 1940 година низ Портата поминува еден друг војсководец – Адолф Хитлер.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Амабл Беноист повторно со голем патриотизам се вклучува во Отпорот, каде што дизајнира и печати плакати кои повикувале на бунт и отпор кон нацистите. Но неговата сопруга Хенриета работела како преведувачка од германски на француски јазик. Амабл не можел да ѝ прости што работи со нацистите и на 17-ти Септември 1940 година се разведува од неа.

После војната, Амабл се сели во Париз, каде што ја запознава својата втора сопруга – модната дизајнерка Марта Клавери (Marthe CLAVERIE) со која живее заедно сѐ до негова смрт во на 21 мај 1976 година. Во негова чест градот Тулуз крстува една улица ( Rue Amable Benoist) која до денес го носи негоивото име.

Сите македонски цртежи, Амабл ги ставил во еден албум, во кој исто така нацртал карта каде и кога се движел низ Македонија за време на Големата војна. Во 2015-та година, овој албум преку аукција е продаден на еден британски дилер на слики, кој за жал ги испосекол секој цртежи од албумот и ги продал овие цртежи скоро сите на грчки и француски колекционери. За среќа од него ги добив барем фотогратиите од овие цртежи кои сега ги споделувам со Вас.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести2 days ago

Димитриевски за БНТ: Гоце Делчев е симболот на македонизмот

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН7 days ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести2 weeks ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести2 weeks ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести2 weeks ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести3 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести2 weeks ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести4 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

Дарко ЈАНЕВСКИ „Македонска нација е едно од прашањата по кои секоја спогодба е невозможна. Скопските управувачи веруваат во постоење на...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...