Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

(фото) ТАЖЕН ВЕЛИГДЕН ВО ОХРИД: Првпат македонскиот Ерусалим со празни цркви и без туристи, Воскресението Христово ќе се слави дома

Published

on

Првпат во поновата историја Охрид, центарот на православието во овој дел од Европа, овие велигденски празници ќе ги дочека без верници во храмовите. Продолжениот полициски час воведен како мерка за справување со епидемијата на коронавирусот значи дека нема да има никакви верски собири по црквите, односно дека верниците ќе мора празниците да ги минат во домовите, што е невообичаено кога станува збор за најголемиот празник во Православието.

Велигденските празници по правило значеа исполнет град со гости од другите градови, но и туристи од соседните држави, па и од подалечни дестинации. Верниците сите празнични денови масовно ги посетуваа храмовите, охриѓани традиционално уште од Велики четврток се до Воскресението христово одеа на богослужби во црквите, па дури и во понеделниците на втор ден Велигден одеа да палат свеќи на вечните почивалишта на своите блиски.

Оваа година празниците ќе минат сосема поинаку. Од Дебарско-кичевската епархија како и генерално од Македонската православна црква со најави дека ќе се почитуваат препораките на здравствените власти за спречување на ширењето на болеста, така што богослужбите по повод празникот ќе се вршат без присуство на верници. Со цел празничната атмосфера да стигне во секој православен дом, на иницијатива на Лајонс-клубот „Лихнидос“, порталот „OhridNews“ и „Мега продукција“, а со благослов на Дебарско – кичевската епархија и поддршка на Град Охрид, преку „YouТube“ ќе се врши директен пренос од Велигденската богослужба во храмот Плаошник на 18 април со почеток во 23:30 часот, со која ќе чиноначалствува Владиката Тимотеј, со неколкумина свештеници.

Што се однесува на ситуацијата во градот во врска со коронавирусот, таа досега беше оценувана како стабилна и под контрола. Тоа пред се е резултат на високото ниво одговорност што ја демонстрираат жителите, нивната самосвест и дисциплинираност кога станува збор за почитувањето и примената на мерките и препораките од здравствените власти за спречување и заштита од ширење на заразата. Со цел да се спречи ширење на вирусот Кризниот штаб донесе одлука за распоредување редари пред влезовите во супермаркетите каде се создава најмногу гужва, задолжени да се грижат за соодветно растојаните меѓу купувачите и почитување на мерките за социјално дистанцирање. Иако на сила за празниците ќе биде полициски час со забрана за движење, сепак спроведена е дезинфекција на православните храмови во градот.

Доста полемики во јавноста пред се на социјалните мрежи предизвика барањето на општинскиот Кризен штаб за органичување на движењето на лица кон и од Охрид, односно да се спречи доаѓањето лица од другите градови кои имаат свои викенд-станови во градот и викендички на охридската ривиера. Надлежните со став дека таквата иницијатива погрешно се става во негативна конотација за гостопримливоста на охриѓани кои се свесни за важноста на туризмот како стопанска дејност за градот, но интенција беше задржување на релативно поволната состојба во моментот. Што поголема дисциплина во овие сложени мигови, тоа ќе значи побрзо справување со кризата и поскоро враќање на состојбите во нормала, да може Охрид веќе за престојната летна туристичка сезона да биде повторно отворен за гости и туристи.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Реалноста сепак ќе биде малку поинаква, барањето на Охридскиот кризен штаб не беше прифатено, а само во текот на вчерашниот ден во Охрид се регистрирани повеќе од 300 возила од други градови, без притоа да се сметаат соседните населени места. Независно најавениот полициски час од петок до вторник, во Охрид нема да има туристи но сепак ќе има гости од други градови сместени во нивните станови или викендички. Александар Бачиќ за МИА

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести1 day ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 days ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести5 days ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести6 days ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести6 days ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести2 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести6 days ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести3 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

Вести5 days ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести6 days ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести2 weeks ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...