Фановите на Челси сметаат дека се оштетени во финалето поради потегот на Мартинез

Арсенал вчера го победи Челси со 2:1 во финалето и така дојде до 14-та своја титула во ФА Купот со што се оддалечи од конкуренцијата.

Но секое финале знае да биде проследено со низа на сомнителни ситуации, па така и овој натпревар.

Добар дел од навивачите на Челси сметаат дека се оштетени и дека реакцијата на Мартинез последните минути од натпреварот требаше да биде казнета, бидејки со рака играше надвор од 16-кот.

Од друга страна, од Арсенал тврдат дека топката е веќе во просторот на шеснаесетникот, иако само телото на Еми Мартинез е надвор од тој простор.

Но сепак, судијата не покажа ништо и натпреварот продолжи, а во Челси и понатаму остануваат на ставот дека ова можеби требаше да добие казна и натпреварот можеше да оди во друг правец.

To all those still crying about the potential Emi Martinez handball, #BBC1 have just shown a replay which shows the ball stayed IN the box even though his body didn’t.#Arsenal #FACup pic.twitter.com/lrXUgINTct

— KG (@KGFJ_) August 1, 2020

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *