Трагедија во Македонија: Две тешки сообраќајни несреќи со кобни последици и многу повредени

Две тешки сообраќајни несреќи за неполни 2 часа на патот Штип – Радовиш со кобни последици. Во сообраќајката која се случи околу 21,30 во близина на клучката за село Љуботен, дошло до судир на 3 возила, опел корса, пежо 206 и мерцедес. Во незгодата починал сопатникот во патничкото возило опел корса, на возраст од 42 години, додека возачот се здобил со тешки телесни повреди и двајцата сопатници со телесни повреди, изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР – Штип. Повредени се 4 лица, од кои еден е задржан на лекување во болницата, трите останати лица се пуштени на домашно лекување-изјави Марина Шуманка, портпарол на клиничка болница-Штип. Не цели два часа претходно на истата делница во близина на с. Лакавица дошло до судир на два автомобили марка мерцедес и камион. Во мерцедесот со велешки ознаки покрај возачот биле и 11 мигранти, 10 од Пакистан и еден од Авганистан, кои се превезувале во багажникот на возилото. Сите се здобиле со телесни повреди и се хоспитализирани на штипска клиничка. Со тешки и лесни повреди се здобиле и двете штипјанки кои се превезувале во другиот автомобил. Од повредените, 7 се задржани на одделението за хирургија, а 6 се задржани на лекување на одделението за ортопедија, изјави Шуманска По укажаната лекарска помош, 6-мина од мигрантите се предадени на полицијата и ќе бидат пренесени во прифатниот центар „Југ“. Возачот кој ги превезувал, по несреќата побегнал од лице место, а полицијата се уште трага по него.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *