Connect with us

Вести

Стојаноски: Скандалозното однесување на Џафери ги поттикнува и другите пратеници да се однесуваат како него

Published

on

На денешната седница во Собранието пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Бојан Стојаноски обраќајќи се кон претседателот на Собранието на Талта Џафери му потенцираше дека суштината на претседателот на Собранието е да биде прв меѓу еднаквите. Главните одлики за функционирањето на парламентот во изминатите години, според Стојаноски се кршењето на деловникот, непочитувањето на одредбите, толкувањето на деловникот, создавање на атмосфера кој повеќе личи на агресија наместо на коректно разбирање меѓусебе.

-Сум пробал неколку пати да размислам самиот зошто е тоа така и морам да кажам дека е најверојатно заради комотноста што ја чуствувате во оваа зграда и сметате дека може да се однесувате како сакате, притоа криејќи се вешто низ процедурите коишто можеби ги познавате подоро од општата јавност, но на крајот на денот сепак јавноста треба како што кажувате вие да донесе одлука дали нечиво однесување е нормално или во овој случај е пренагласено, изјави Стојаноски.

Однесувањето на Џафери, бегањето од одговорноста, заобиколување на судот на јавноста која јасно го кажа своето мислење за однесувањето на Џафери и неговиот однос кон вработените, но тоа не бил само еден изолиран инцидент, туку ова однесување на Џафери е неколку време наназад според Стојаноски поттикнува такво однесување и кај други пратеници.

-Господине Џафери сметам дека вашиот кредибилитет е сериозно нарушен и како пратеник и како претседател на Собранието и не постои можност за понатамошно успешно управување со оваа институција. Јавноста треба да знае дека атмосферата во Собранието е тензична, остра, едноставно нема нормална атмосфера за соработување помеѓу сите пратеници. Ќе се повикам на членот 63 став 2 каде што вели дека претседателот на Собранието треба да работи врз основа на усогласување на ставови помеѓу пратеничките групи, во овој момент сметам дека тоа вие неможете да го направите заради тоа што со вашето однесување и со вашето покажување на дело како се однесувавте во изминатиот период едноставно немате повеќе можност односно вашето делување нема повеќе компресија да ги седне заедно пратеничките групи за да си ги усогласат ставовите и да продолжи Собранието да функционира поуспешно од тоа што функционира до сега, рече тој.

Дополонително, Стојаноски посочи дека ирелевантно е денес гласањето, тоа што е битно е впечатокот на јавноста. Впечатокот на јавноста дали Џафери успешно или неуспешно го води Собранието. Можеби Џафери денес ќе го надмине овој предизвик, но со неговото однесување Стојаноски не верува дека Џафери ќе ја убеди јавноста дека тој треба да остане претседател.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

-Сметам дека треба да заминете од функцијата претседател бидејќи мора да докажеме дека сите што се огрешиле мора да бидат еднакви дали бил пратеник, обичен граѓанин, поранешен функционер или актуелен претседател на Собранието, истакна Стојаноски

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Занимливости20 hours ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА22 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести22 hours ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести22 hours ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести1 day ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести1 day ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести1 day ago

Здружение на оштетени штедачи: Колкава е душевната болка на Алберт Муслиу за невратен долг кон Еуростандард банка?

Вести1 day ago

Изминатото деноноќие АД ЕСМ произведе 12.586 MWh електрична енергија

Лајфстајл1 day ago

Соња Тарчуловска одново е на сцената, овој пат со песна од ќерка и Мелани: Замина „Во бело“, се враќа- „Со црвено“ (ВИДЕО)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 days ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. Григориј Неокесариски Чудотворец

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести6 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл3 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести6 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Вести5 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Лајфстајл4 weeks ago

Бојана Скендеровски гостуваше на Прва ТВ и ја промовираше српската верзија на песната „Среќа и несреќа“

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА22 hours ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...