Connect with us

Вести

Стојаноски до Ковачевски: Ако вие и СДСМ верувате дека туркате исправна политика, тогаш зошто е проблем да се организира референдум и од што се плашите?

Published

on

На денешната собраниска седница за пратенички прашања до Владата се обрати пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски кој од собраниската говорница во однос на Францускиот предлог со кој билатералниот протокол со Бугарија стана составен дел од преговарачката рамка со Европската унија, го запраша премиерот Димитар Ковачевски, ако тој и СДСМ се сигурни и верувате дека туркаат исправна политика, тогаш зошто е проблем да се организира референдум и од што се плашат, зошто бегаат и зошто се плашите од референдум и соочување со народот? -Првото прашање ми е во врска со актуелната тема која што е наречена референдум. Референдумот е врвна демократска алатка во која што за вакви суштински прашања народот мора да биде консултиран, особено за она што се случуваше во изминатиот месец. Вие цело време говорите дека ова што и се случува на Република Македонија е историски чин, историски успех и голема радост. Но, сепак вашата историска радост ја прославивте во четири ѕида, со неколку илјадно полициско обезбедување. Сметам дека вие како Влада немате апсолутно никаков кредибилитет да одлучувате за вакви прашања, без притоа да се соочите со волјата на народот и да го запрашате директно народот што мисли за вакви протоколи, за вакви преговарачки рамки или за вакви договори во кои што комплетно се асимилира македонските идентитет. Она што е особено важно е дека СДСМ бега од соочување со референдумот, бегате од избори и се плашите од народот. Вие знаете дека предлогот што го туркате на сила е штетен за Македонија и не значи ништо повеќе, освен бугаризација за државата и затоа бегате од истиот референдум. Вие знаете дека народот ќе излезе на референдум и масовно ќе биде против ваквите предлози на асимилација и бугаризација која што ја туркате вие како премиер и оние кои што ве поддржуваат и затоа за гола власт бегате и сакате да купите ден повеќе. Конкретно, прашањето ми е следново, ако вие СДСМ верувате дека туркате исправна политика, тогаш зошто е проблем да се организира референдум и од што се плашите? Конкретно, зошто бегате и зошто се плашите од референдум и соочување со народот, праша Стојаноски. Второто прашање на пратеникот Стојаноски е за скандалот „Нечиста крв“ кој што излезе во јавноста и кој не престанува да ја бранува јавноста. Тој го праша претседателот на Владата, Ковачевски зошто не преземаат поробусни мерки за расветлување на случајот и до кога ќе го кријат поранешниот министер за здравство и поранешен потпретседател на СДСМ, Венко Филипче во чие време на владеење се случувал скандалот? -Господине Ковачевски, овде се работи за класично затајување на системот во кој што се вмешани неколку институции како министерството за здравство, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, агенцијата за лекови Малмед, Центарот за јавно здравје и Финансова полиција. Не е возможно две години овој скандал да се случувал, а никој од овие институции да не реагира. Не е возможно, за ваков скандал да не знаел поранешнито ваш потпретседател на партија, министер за здравство Венко Филипче. Загубените животи и трагедиите кои што се случувале таму, никој нема да ги врати назад. Зошто не превземавте порубусни чекори за расветлување на случајот, зошто не ги оддалечивте овие кои што ги управуваат овие пет институции, кој што ги напоменав и кои што се под директна надлежност на вас, како премиер и претседател на владата и зошто не обезбедите до крај јасна истрага која што ќе покаже кој бил виновен за изгубените животи и за профитот кој што таа клиника го имала и на крајот, што уште неуспешно се обидувате да го скриете Венко Филипче, праша Стојаноски. Стојаноски до Ковачевски упати уште едно трето прашање во врска со аферата за набавка на битумен од страна на јавното претпријатие „Македонија пат“ со кое раководи неговиот сопартиец, Костадин Ацевски кој го набавил за десет пати повисока цена од пазарната, при што запраша зошто нема реакција од владата и зошто како премиер не ги повика на одговорност оние кои што ја прават оваа пљачка од парите на граѓаните? „И третото прашање за аферата за набавка на битумен на една институција во која што директор е член на Извршниот одбор на вашата партија, Извршен одбор со кој вие заседавате. Тој директор набавил битумен поскап и до десет пати од тоа што плаќаат другите претпријатија кои се занимаваат со слична дејност, како што е ЈП Улици и патишта на Скопје. Замислете ист договор за битумен, овој пат од градското скопско јавно претпријатие Улици и патишта, направен е два месеци подоцна откако овој ја склучил набавката, каде што за променливиот дел на цената на битуменот според формулата, од една страна е 38 илјади денари, додека за фиксниот дел каде што е направена проневерата, е она што го определува транспортот и ја определува сумата на тендерот, цената на транспорт по тон е 2.915 денари. Само за споредба, Костадин Ацески директорот од СДСМ, цената на транспорт за еден тон ја платил 29.295 денари, а улици и патишта 2.915 денари. Десет пати повеќе платил вашиот директор. Она што вие мора да го одговорите, зошто и покрај тоа што исклучително е наведено во законот за јавни набавки, дека кога има ваков случај во кој ќе има три заинтересирани претпријатија, а на крај на тендерот ќе се пријави замо едно и тоа со цена која што е многу повисока од пазарната цена, односно ако имате пример каде што истата количина по транспорт, како е возможно, едно јавно претпријатие во Скопје да ги набавува од слични дестинации и набавката да го чини илјада евра, а истото претпријатие во кој што вашиот директор директорува, да го чини 12 илјади евра. Прашањето ми е, зошто нема реакција од владата и зошто вие како премиер не ги повикате на одговорност оние кои што ја прават евидентно оваа пљачка од парите на граѓаните“, праша Стојаноски.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести

Пожар во автомобил во Скопје

Published

on

На 13.08.2022 во 03.29 часот во Полициска станица Ѓорче Петров е пријавено дека на подрачјето на Ѓорче Петров настанал пожар на патничко возило „сузуки“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на М.А.(32) од Скопје, велат од МВР. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје и нема повредени лица. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

Вести

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

Published

on

На 12.08.2022 во 16.15 часот во СВР Штип е пријавено дека во Итната медицинска помош Пехчево бил донесен повреден Б.М. од Иран. -Според пријавеното, тој околу 15.30 часот, додека извршувал работни задачи како вработен во фирма, паднал и се здобил со тешка телесна повреда, констатирана во Клиничката болница Штип, информира МВР. Полициски службеници излегле на местото на настанот.

Continue Reading

Вести

ФОТО: Еве каде се движи невремето од Кавадарци, УХМР најавува поројни врнежи

Published

on

Кавадарци вечерва беше погодено од силно невреме со пороен дожд. Од УХМР објавија како се движело нестабилното време кое носи пороен дожд и грмежи. На фотографијата, најстарите грмежи се со зелена боја и се во подрачјето на Кавадарци и Неготино, а најновите се со црвена боја во Свети Николе. Претходно, од УХМР информираа дека до крајот на денот времето ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Процесите локално, особено во ноќните часови ќе бидат поинтензивни со пообилен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Утре ќе биде променливо облачно и свежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Според УХМР, од понеделник се очекува постепено стабилизирање на времето со брз пораст на дневните температури.

Continue Reading
Advertisement
Вести6 hours ago

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

Вести6 hours ago

Пожар во автомобил во Скопје

Вести6 hours ago

ФОТО: Еве каде се движи невремето од Кавадарци, УХМР најавува поројни врнежи

Вести14 hours ago

Лефков: Кој ќе одговараше ако суспектниот беше позитивен на мајмунски сипаници и ја ширеше заразата, неодговорната власт веднаш да се зафати со носење протоколи

Вести14 hours ago

Приведен крадец од Албанија, фатен на дело во Мала Речица

Вести14 hours ago

Дебарчанец физички ја нападнал својата сопруга, полицијата го приведе

Вести22 hours ago

Судот на барање на Обвинителството му го одзеде пасошот на Жан Митрев

Вести22 hours ago

Мисајловски од Маврово и Ростуше: Време е за промени и нови проекти за сите луѓе, време е сите заедно да создадеме нова иднина

Вести22 hours ago

Приведени 9 лица: Се испотепале во и околу угостителски објект во Гостивар

Вести22 hours ago

Пренџов до Груби: Ниту еден од опозициските пратеници нема да гласа за уставни измени, а ги има од власта кои што исто нема да гласаат!

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски – од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка дарба

Вести3 weeks ago

Перо Камиказа: Татко ми, кој е жив и е од Егејска Македонија, на 95 години ми рече да ви ги поставам следните прашања

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Бугарските фашисти во Софија ги стрелаа македонските поети и патриоти Никола Јонков Вапцаров и Антон Попов

Вести4 weeks ago

Арсова го растури Османи – министерот без одговори на забелешките за францускиот договор

Вести3 weeks ago

ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НЕ ПОЧНАЛ ОД ВЧЕРА: Македонците ги мразат Бугарите, пишувал британскиот весник Тајмс уште во 1915 година

Вести4 weeks ago

Портпаролка на ЕК одбива да одговори: Дали македонскиот јазик е признаен од институциите на ЕУ?!

Вести4 weeks ago

Димитров со порака до власта: Ние Бугари нема да станеме, ама нема ни во ЕУ да се зачлениме

Вести3 weeks ago

Порака од внуката на Вера Циривири-Трена до власта: Ќе изгубите, вистината не се брише со потписи на предавници!

Вести4 weeks ago

Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ со „сочен“ одговор до колега од СДСМ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести3 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести3 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА3 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА4 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл4 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести4 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Антон Попов

Антон Попов (с. Игуменец, Петричко, Пиринска Македонија, 23. VII 1915 – Софија, 20. X 1942) – македонски поет, раскажувач, новинар,...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Никола Јонков Вапцаров

Никола Јонков Вапцаров (Банско, Пиринскиот дел на Македонија, 24. XI 1909 – Софија, 23. VII 1942) – е македонски поет...

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

Винстон Черчил е еден од поважните политичари на 20 век. Најпознат е по неговата улога во Втората светска војна како премиер...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Петар Самарџиев  (1877 – 1906 )

Петар Самарджиев (1877 – 21.VI 1906 ) е македонски револуционер, Тиквешки војвода на Македонската револуционерна организација. Бил член на тајниот...

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ1 month ago

Последниот антички македонски крал Персеј (212-165 п.н.е) ,владеел од 179 до 168 година пред нашата ера. Тој бил син на...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Кошка ( 1873 – 1907 )

Роден е роден 1873 година во влашкото село Гопеш, Битолско. Во Битола се школува во Романската гимназија, а потоа студира...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Китанов – Сандо

Александар (Сандо) Китанов (1881 –23. XII 1906) е македонски учител, револуционер и војвода. Бил активен член на Македонската револуционерна организација...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Евтимов (1874 – 1939)

Александар Евтимов (1874 – Софија, 1939) е македонски револуционер, преспански и прилепски војвода на ТМОРО, учител и публицист. Учествувал во...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Алберт Сониксен (1878 – 1931)

Алберт Сониксен (5. V 1878 – 16. VIII 1931) е американски новинар и публицист, кој ја поддржува македонската револуционерна борба....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

Популарни вести