Connect with us

Вести

Стојаноски до Бочварски: Владата и дала помош на ЕЛЕМ 240 милиони евра и ги прикажува како капитални инвестиции

Published

on

Бојан Стојаноски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата „Отворено“ на телевизија 24 реагира на најавите за реализација на капиталните инвестиции, укажувајќи дека според сајтот на министерството за финансии, на Отворени финансии, стои дека Владата исплатила 240 милиони евра спрема ЕЛЕМ прокнижувајќи ги како капитални инвестиции, и на тој начин лажно го зголемува процентот на реализација на капитални инвестиции.

Ова тука е една табела во која што може да се видат сите исплати од владата спрема ЕЛЕМ. 240 милиони евра кои што се исплатени од Владата спрема ЕЛЕМ се прокнижуваат како капитални инвестиции. Ако овие 240 милиони евра ги одземе од онаа вкупна бројка на 460 милиони, тогаш бројката на реализација на капитални инвестиции ќе биде многу помала, вели Стојаноски и додаде дека и министерството за транспорт и врски со кое раководи Бочварски помошта за струја кон Македонски железници, пошта и други институции ги прокнижува како капитални инвестиции.

Втора работа, во таа бројка вие ја пресметувате и докапитализацијата на Развојната банка преку која што давате кредити на мали и средни претпријатија. Во оваа бројка 460 милиони евра господине Бочварски се вашите исплати на струја кон Македонски железници, кон Пошта и кон други институции. Ете така вие го кревате процентот на капитални инвестиции. Инаку како ќе и објасните на граѓаните дека вашата институција која што вие ја предводите во ноември имала 33 проценти на реализирани капитални инвестиции, за до крајот на годината во само еден месец да стигне до 75 проценти за реализирање на капитални инвестиции, го праша Стојаноски, Бочварски.

Во однос на најавите за 800 милиони евра нови капитални инвестиции на владата, Стојаноски смета дека тоа е апсолутно нереално, бидејќи од планираниот буџет од 5,3 милијарди евра се планира да се соберат 3,4 милијарди по основ на даноци со реформа која што не е донесена.

Од аспект на оние најавени 800 милиони евра, тоа е апсолутно нереално, веројатно Бочварски ќе каже како планира да дојде до таа сума, но во момент кога ние планираме од 5,3 милијарди евра буџет да собереме 3,4 милијарди од даноци со реформа која што не е донесена, сметаме дека таквите приходи се нереални и таквата бројка не може да се оствари, изјави Стојаноски.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Стојаноски му порача на Бочварски дека не може да биде капитална инвестиција тоа што владата и дава финансиска помош на АД ЕЛЕМ за оперативно работење.

Ама не може да биде капитална инвестиција ако ние им даваме на ЕЛЕМ пари за оперативно работење, кажа тој.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести2 days ago

Димитриевски за БНТ: Гоце Делчев е симболот на македонизмот

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН7 days ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести2 weeks ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести2 weeks ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести2 weeks ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести3 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести2 weeks ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

Вести4 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

Дарко ЈАНЕВСКИ „Македонска нација е едно од прашањата по кои секоја спогодба е невозможна. Скопските управувачи веруваат во постоење на...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...