Стојановски го напушти По Ортез, но остана во Франција! (ВИДЕО)

Во претходните два месеци ги бранеше боите на По Лак Ортез, а денеска нашиот интернационалец има нов клуб во Франција.

Војдан Стојановски ќе игра за екипата на Гравелин која настапува во најсилната француска кошаркарска лига и моментно е на седмото место на табелата.

Новиот клуб го претстави Македонецот со просек од 15.3 поени, 3.5 асистенции по меч, со 58% успешна реализација за три поени.

Својата кариера ја започна во Вардар, потоа беше дел уште од АМАК СП, Напредак Крушевац, Фени Индустри, Черкаски Мавпи, Доњецк, Алба Берлин, МораБанк Андора, Реал Бетис, Бујукчекмече и Олденбург.

Да додадеме уште дека В. Стојановски, капитенот на македонската репрезентација, ќе биде присутен на првата официјална прозивка на 13. февруари кога ќе започнат подготовките за првите натпревари од квалификациите за ЕП 2021.

The post Стојановски го напушти По Ортез, но остана во Франција! (ВИДЕО) appeared first on Слободен печат.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *