Серхио Рамос е суспендиран за реванш дуелот против Манчестер Сити во осминафиналето од Лигата на шампионите и тоа ќе биде огромна предност за премиерлигашот.

Англискиот тим има и предност од 2-1, а отсуството на капитенот е уште еден елемент на страната на составот на Пеп Гвардиола. Статистиката е поразителна за Реал Мадрид кога играл без лидерот на екипата во Лигата на шампионите во последните две години.

Без него шпанскиот првак играл шест натпревари, остварил само една победа и дури пет порази. Загуби лани од Ајакс, претходно и потоа од Јувентус, ПСЖ и два пати од ЦСКА. Успеа да го победи само Бриж во Белгија во декември минатата година, но тој меч немаше никакво резултатско значење.