Connect with us

НА ДЕНЕШЕН ДЕН

Св. свешт-мч Кипријан Слепченски, светецот горен од Албанци на Велики Четврток, се упокоил на Велигден 1780 г.!

Published

on

Од „Македонски црковно-народен календар“

Меѓу новоканонизираните светители од страна на нашата света Mакедонска правослалвна црква – Охридска архиепископија спаѓа и све­тиот маченик од Слепченскиот манастир, Свети Кипријан Слепченски. Тој е прогласен за светител со одлука на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква на седница одржана на 30 март 2017 година. Во оваа Одлука уште се истакнува дека:

„Светиот синод на Ма­кедонската православна црква, маченички постраданиот за Христа архи­мандрит Кипријан Слепченски го вбројува во редот на светиите. Чесните останки на свештеномаченикот Кипријан Слепченски да се сметаат како свети мошти и да им се оддава достојно почитување.“

Во оваа Одлука уште се истакнува дека „како датум за негова богослужба се определува денот на неговото упокојување и последниот ден недела од месец април, по нов стил“ и дека „за новоканонизираниот светител е живописана ико­на и е напишано житие, синаксар, акатист, утрена и вечерна богослужба“.

Одлуката беше соопштена на 30 април 2017 година на службата што Архиепископот на Македонската православна црква г.г. Стефан со членовите на Светиот синод, многу свештеници и верници ја одржа во манастирот „Св. Јован“ кај селото Слепче, Демир Хисар. Оттогаш започ­на традицијата за одбележување на празникот на светиот свештеномаче­ник Кипријан.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

За Свети Кипријан Слепченски нема многу пишувани податоци. За него се знаеше од народното предание и од два записа врз маргините на старите ракописи. Овие записи кај нас во одделни изданија ги преобја­вија Рамила Угринова-Скаловска во 1975 година и Ѓорги Поп-Атанасов во 1996 година.

Светиот Кипријан Слепченски за прв пат се споменува во еден запис од 1751 година во едно Слепченско евангелие. Се претпоставува дека овој запис го направил самиот Кипријан за да остане сведоштво за изградбата на две воденици кои се во врска со манастирот.

Целиот за­пис е следниот:

„Да знае секој христијански брат како направи еромонах Кипријан воденици спроти Градиште на реката што иде откај Обедник. Беле и Неделко го дадоа местото. Кипријан даде манастирски пари, да направи две окна: едното окно за црквата Св. Јоан, а другото – за Беле и Неделко. И нека се знае кое окно на кого е. Откај реката е манастирско, а откај патот Белево и Неделково. Сведоци: Мула Хасан Небиониќ и брат му Абдула – Спахија и Али – Спахија, Бектешов син и Муто Ќехаја. И други сведоци: Слепчани и Градиштани – мали и големи. И друго да на­пишеме да се знае: кој ќе се одречи од дадениот збор, да биде клет и про­клет од 318 богоносни отци и од Господа Бога седржателот и од Св. Јоан и од светото Евангелие и да биде почитуван како што се почитува Јуда и да биде сличен на Датан и Авирон, амин. Да се знае, исто така, колку трошок се направи околу воденицата – 200 гроша готови пари и пиење и јадење одделно.“

Вториот запис е направен 29 години подоцна и во него се зборува за маченичката смрт на игуменот. Под овој запис стои името на „монах Неделко Петре“ а истражувачите сметаат дека тој може да е оној Неделко што се споменува во претходниот запис и што дал имот за водениците.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Овој запис според книгата „Стари записи“ од Ѓорги Поп-Атанасов гласи:

„И во таа година 1780, месец април, 16 ден, на Велики Четврток вечерта влегоа Турци Колунци и го фанаа игуменот Кипријан и го ма­чеа – со оган го гореа за аспри, а аспри немаше да им даде. Го изгореа. Три дни живееше – на Велигден почина; и зедоа арамиите од манастирот Свети мошти сосе сребрена кутија, кутијата чинеше 120 гроша. И зедоа три коња и ги натоварија со бакар и руба и сè што пронајдоа во црквата го однесоа. Манастир Слепче, храм свети (Јоан) Претеча.

Во овој запис е направена една мала грешка. Таа година Велигден не бил на 16 април туку на 14 април. Како и да е игуменот Кипријан настрадал на Велигден, на 17 април 1780 година.

Во записот се вели дека злосторството го извршиле Турци Колун­ци. Всушност не се работи за Турци, туку за Албанци од областа Колун, место источно од Корча. Тие го нападнале, манастирот на Велики Чет­врток 1780 година. Од игуменот Кипријан побарале пари, во записот се вели аспри, и бидејќи тој немал да им даде го подложиле на жестоки измачувања, го гореле со оган и полумртов го оставиле, ограбувајќи го манастирот. Одзеле сребрен кивот со свети мошти и на три коњи нато­вариле бакарни садови, облека и сè што нашле. Игуменот Кипријан по­живеал неколку дена, до Велигден истата година, 17 април. Починал од големите измачувања и од изгорениците. Со овој чин тој всушност се жр­твувал за манастирот и за верата христијанска. Неговиот култ е раширен низ демирхисарскиот крај.

На овој ден се празнува и споменот на Светиот свештеномаченик Симеон, епископ Персиски. Зa време нa царот Сапориј бил мачен и по­губен заедно со своите двајца презвитери Aвделај и Aнаниј.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Со Симеон на погубување биле изведени 1000 христијани. Тој застанал последен во стројот за да може да ги храбри своите истомисленици, да не се поколеба некој поради стравот во претсмртниот момент. Когa стариот Aнаниј јa ставил главата на местото за егзекуција целиот се стресол, а царевиот егзекутор, кој и самиот потајно бил христијанин му рекол: „Не плаши се старецу, затвори ги очите и биди маж, за да ја согледаш божествената светлина“.

За тоа бил наклеветен и царот веднaш ги погубил и него и неговата ќерка.

Истиот ден црквата го споменува и преподобниот Aкакиј, епис­коп Мелетински. Живеел во петтиот век и учествувал на Третиот вселен­ски собор во градот Eфес каде што се истакнал како голем заштитник нa вистинското православие. Заслужен е што во тоа време нa раздори што ги правеле разните ереси дејствувал во насока на создавање единство и доверба меѓу свештениците и верницитe.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement
Вести3 hours ago

Свечена конференција по повод 25 години ОК на ВМРО-ДПМНЕ Ѓорче Петров

Занимливости3 hours ago

Секоја чест за нашата Ангела Влинтовска и нејзините колеги!

ЛЕГЕНДИ4 hours ago

Спиро Костов (1848 –1931)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. великомаченица Екатерина, позната и почитувана и во Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 hours ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Раѓање и смрт на двајца големи поети – во Пиринска Македонија е роден Вапцаров, во Скопје почина Конески

Вести4 hours ago

СЕПАК Е ТУКА: Ахмети со Агелер на малата слика само со знамињата на САД и Македонија, но на големата го има и од Албанија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 hours ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е г. г. Доситеј, возобновител на Охридската архиепископија, поглавар кој стана симбол на МПЦ

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА5 hours ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Младата партизанка Невена Г. Дуња загина во борба со бугарскиот фашистички окупатор за слободна Македонија

Вести3 days ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести1 week ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЛЕГЕНДИ4 hours ago

Спиро Костов (1848 –1931)

Спиро Костов ( 1848 – 19. Ⅷ 1931) е македонски револуционер, учесник во македонското револѕцинерно движење. Бил учесник во: Српско-турската...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА5 hours ago

ГРУЕВСКИ: Заземањето на Ќустендил во 1922 година од ВМРО, во акцијата предводена од Тодор Александров и Панчо Михајлов – Чавдар

Во историјата на македонската револуционерна борба за слобода периодот од 4 и 5 декември 1922 година е значаен по привременото...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА5 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ1 week ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...