Connect with us

Вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе добие разрешница, никој не е над законот

Published

on

Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали на прес-конференцијата на која информираше за случајот со клиничката болница „Жан Митрев“. – Јас, како човек, доктор и професионалец во својата област, чувствувам длабока одговорност и решен сум овој случај да добие разрешница. Многумина од нас имаат негативно искуство во однос на Ковид во земјава, но не е само тука проблемот, мора да има систем што функционира и ги заштитува граѓаните, односно пациентите. Никој не е над законот. Ова нема да биде заборавен случај и ќе го тераме до крај. Министерството за здравство останува отворено за соработка со сите институции на барање на ОЈО. Нема недопирливи и доколку се утврди одговорност, тоа ќе го имаме, рече Сали. На прес-конференцијата, Сали соопшти дека денеска има состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“ за да се утврди дали испитувањата врз пациентите кои се лекувале таму се вршени согласно важечките прописи. – Хемофилтрацијата е екстракорпорална метода која се користи при третман на пациенти во тешка состојба сместени во единиците за интензивна нега која се применува по индикација и проценка на лекарот кој што го лекува пациентот во зависност од неговата состојба. Дали методата е применувана кај пациентите согласно строгите критериуми и индикации е проценка која треба да ја направи стручниот надзор од страна на експерти од соодветните области, истакна министерот. Според Сали, употребата на хемофилтрацијата не е ништо ново и ваков метод се користи на Клиниката за кардиохирургија и на КАРИЛ. – Прашањето е дали и кога се користела во клиниката „Жан Митрев“ и дали употребата на хемофилтрацијата во рана фаза е ризична за животот на пациентите. Дали била причина за компликација на состојбата на пациентот, тоа ќе го укаже стручното тело. Јавноста не треба да биде погрешно насочена, не можеме да дадеме прецизни резултати од вонредниот инспекциски надзор за 48 часа. Ќе соработуваме со сите органи, со цел да се потврди вистината за работењето на клиниката „Жан Митрев“, рече Сали. На прашањата од новинарите дека премногу пари им се бараат на пациентите за хемофилтрација, Сали со став дека констатацијата на новинарите е повеќе од финансиски, отколку од медицински аспект. – Ако филтрацијата беше 500 денари, немаше да се жалите, рече Сали. Повика на внимателност при користењето на формулациите дека се правеле експеримети со методот на хемофилтрација. – Јас би повикал да бидеме внимателни во тоа што го кажувате. Експеримент е тежок збор, рече Сали и посочи дека според законот, отпусните писма се документи во кои е посочено како се лекувани пациентите и што се е применето. Додаде дека ќе се истражува и дали е напишано отпусно писмо или не. Државниот санитарен и здравствен инспекторат конкретно во „Жан Митрев“ има спроведено три редовни и девет вонредни инспекциски надзори. -Дозволата за „Жан Митрев“ е дадена од Министерството за здравство, а што пишува во неа ќе ви каже министерот. ДСЗИ не е орган што треба да ја критикува или одобрува одлуката дадена од МЗ. ДСЗИ не побарува дополнително време во однос на надзорите кои ги има направено, изјави директорката на ДСЗИ, Иринка Сотирова-Бухова. Клучна и прва институција, според Бухова, до која се доставува информација за интрахоспитална инфкеција, е Центарот за јавно здравје кој прави епидемиолошки увид и наложува мерки. Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) Лирим Шабани посочи дека етичка и комисија за клинички испитувања ќе работат на случајот. -Логично е малку да се даде време за да се утврди се според протоколите, прописите и законите. Сакаме да сме сигурни дека тоа било така како што е објавено. Никој не вели дека имало или немало клиничко испитување. Велиме како што кажува законот – ако некој развива некакво клиничко испитување, тоа се санкционира, а за да се санкционира треба да се потврди. Од голема помош е емисијата на ИРЛ, ги охрабрувам сите други да им помогнат на институциите. Во меѓувреме тече состанокот меѓу претставниците на МАЛМЕД и тимот од „Жан Митрев“, се соочуваат аргументите, истакна Шабани. Претседателката на Лекарска комора Калина Гривчева Старделова информира дека во моментот во Комората од 161 пристигнати пријави за барање на стручен надзор, четири пријави се за Клиничната болница „Жан Митрев“. – Лекарската комора цело време работи за проценка на стручен надзор за работа на докторите. Дали има лекарска грешка? Тоа е многу сериозна констатација и дозволете на колегите кои се стручни од поедини области да го проценат тоа. Постои нешто што се вика тим од специјалисти и субспецијалисти кои ќе ги проверуваат сите нерегуларности, рече Гривчева Старделова.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести

Пожар во автомобил во Скопје

Published

on

На 13.08.2022 во 03.29 часот во Полициска станица Ѓорче Петров е пријавено дека на подрачјето на Ѓорче Петров настанал пожар на патничко возило „сузуки“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на М.А.(32) од Скопје, велат од МВР. Пожарот е изгаснат од противпожарната единица Скопје и нема повредени лица. Полициски службеници излегле на местото на настанот и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Continue Reading

Вести

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

Published

on

На 12.08.2022 во 16.15 часот во СВР Штип е пријавено дека во Итната медицинска помош Пехчево бил донесен повреден Б.М. од Иран. -Според пријавеното, тој околу 15.30 часот, додека извршувал работни задачи како вработен во фирма, паднал и се здобил со тешка телесна повреда, констатирана во Клиничката болница Штип, информира МВР. Полициски службеници излегле на местото на настанот.

Continue Reading

Вести

ФОТО: Еве каде се движи невремето од Кавадарци, УХМР најавува поројни врнежи

Published

on

Кавадарци вечерва беше погодено од силно невреме со пороен дожд. Од УХМР објавија како се движело нестабилното време кое носи пороен дожд и грмежи. На фотографијата, најстарите грмежи се со зелена боја и се во подрачјето на Кавадарци и Неготино, а најновите се со црвена боја во Свети Николе. Претходно, од УХМР информираа дека до крајот на денот времето ќе биде променливо облачно, на места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Процесите локално, особено во ноќните часови ќе бидат поинтензивни со пообилен пороен дожд, засилен ветер, електрични празнења и услови за појава на град. Утре ќе биде променливо облачно и свежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Според УХМР, од понеделник се очекува постепено стабилизирање на времето со брз пораст на дневните температури.

Continue Reading
Advertisement
Вести5 hours ago

Иранец тешко повреден додека работел во Македонија

Вести5 hours ago

Пожар во автомобил во Скопје

Вести5 hours ago

ФОТО: Еве каде се движи невремето од Кавадарци, УХМР најавува поројни врнежи

Вести13 hours ago

Лефков: Кој ќе одговараше ако суспектниот беше позитивен на мајмунски сипаници и ја ширеше заразата, неодговорната власт веднаш да се зафати со носење протоколи

Вести13 hours ago

Приведен крадец од Албанија, фатен на дело во Мала Речица

Вести13 hours ago

Дебарчанец физички ја нападнал својата сопруга, полицијата го приведе

Вести21 hours ago

Судот на барање на Обвинителството му го одзеде пасошот на Жан Митрев

Вести21 hours ago

Мисајловски од Маврово и Ростуше: Време е за промени и нови проекти за сите луѓе, време е сите заедно да создадеме нова иднина

Вести21 hours ago

Приведени 9 лица: Се испотепале во и околу угостителски објект во Гостивар

Вести21 hours ago

Пренџов до Груби: Ниту еден од опозициските пратеници нема да гласа за уставни измени, а ги има од власта кои што исто нема да гласаат!

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Роден е Александар Македонски – од мајка му добил копнеж за херојска слава, од татко му Филип војничка дарба

Вести3 weeks ago

Перо Камиказа: Татко ми, кој е жив и е од Егејска Македонија, на 95 години ми рече да ви ги поставам следните прашања

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Бугарските фашисти во Софија ги стрелаа македонските поети и патриоти Никола Јонков Вапцаров и Антон Попов

Вести4 weeks ago

Арсова го растури Османи – министерот без одговори на забелешките за францускиот договор

Вести3 weeks ago

ГОВОРОТ НА ОМРАЗА НЕ ПОЧНАЛ ОД ВЧЕРА: Македонците ги мразат Бугарите, пишувал британскиот весник Тајмс уште во 1915 година

Вести4 weeks ago

Портпаролка на ЕК одбива да одговори: Дали македонскиот јазик е признаен од институциите на ЕУ?!

Вести4 weeks ago

Димитров со порака до власта: Ние Бугари нема да станеме, ама нема ни во ЕУ да се зачлениме

Вести3 weeks ago

Порака од внуката на Вера Циривири-Трена до власта: Ќе изгубите, вистината не се брише со потписи на предавници!

Вести4 weeks ago

Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ со „сочен“ одговор до колега од СДСМ

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести3 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести3 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА3 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА4 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл4 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести4 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Антон Попов

Антон Попов (с. Игуменец, Петричко, Пиринска Македонија, 23. VII 1915 – Софија, 20. X 1942) – македонски поет, раскажувач, новинар,...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Никола Јонков Вапцаров

Никола Јонков Вапцаров (Банско, Пиринскиот дел на Македонија, 24. XI 1909 – Софија, 23. VII 1942) – е македонски поет...

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

ЧЕРЧИЛ ЗА НАШАТА ДРЖАВА: ЦЕЛАТА ИСТОРИЈА НА ЕВРОПА Е ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНИЈА, ЗАТОА СИТЕ ЈА НЕГИРААТ

Винстон Черчил е еден од поважните политичари на 20 век. Најпознат е по неговата улога во Втората светска војна како премиер...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Петар Самарџиев  (1877 – 1906 )

Петар Самарджиев (1877 – 21.VI 1906 ) е македонски револуционер, Тиквешки војвода на Македонската револуционерна организација. Бил член на тајниот...

МАКЕДОНСКИ КРАЛЕВИ1 month ago

Последниот антички македонски крал Персеј (212-165 п.н.е) ,владеел од 179 до 168 година пред нашата ера. Тој бил син на...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Кошка ( 1873 – 1907 )

Роден е роден 1873 година во влашкото село Гопеш, Битолско. Во Битола се школува во Романската гимназија, а потоа студира...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Китанов – Сандо

Александар (Сандо) Китанов (1881 –23. XII 1906) е македонски учител, револуционер и војвода. Бил активен член на Македонската револуционерна организација...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Александар Евтимов (1874 – 1939)

Александар Евтимов (1874 – Софија, 1939) е македонски револуционер, преспански и прилепски војвода на ТМОРО, учител и публицист. Учествувал во...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Алберт Сониксен (1878 – 1931)

Алберт Сониксен (5. V 1878 – 16. VIII 1931) е американски новинар и публицист, кој ја поддржува македонската револуционерна борба....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

Популарни вести