Connect with us

Вести

Сали: Случајот „Брезев“ ќе добие разрешница, никој не е над законот

Published

on

Случајот „Брезев“ ќе се тера до крај и ќе добие разрешница. Никој не е над законот, ниту има недопирливи, рече денеска министерот за здравство Беким Сали на прес-конференцијата на која информираше за случајот со клиничката болница „Жан Митрев“. – Јас, како човек, доктор и професионалец во својата област, чувствувам длабока одговорност и решен сум овој случај да добие разрешница. Многумина од нас имаат негативно искуство во однос на Ковид во земјава, но не е само тука проблемот, мора да има систем што функционира и ги заштитува граѓаните, односно пациентите. Никој не е над законот. Ова нема да биде заборавен случај и ќе го тераме до крај. Министерството за здравство останува отворено за соработка со сите институции на барање на ОЈО. Нема недопирливи и доколку се утврди одговорност, тоа ќе го имаме, рече Сали. На прес-конференцијата, Сали соопшти дека денеска има состанок на стручен тим од Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) со претставници од клиничката болница „Жан Митрев“ за да се утврди дали испитувањата врз пациентите кои се лекувале таму се вршени согласно важечките прописи. – Хемофилтрацијата е екстракорпорална метода која се користи при третман на пациенти во тешка состојба сместени во единиците за интензивна нега која се применува по индикација и проценка на лекарот кој што го лекува пациентот во зависност од неговата состојба. Дали методата е применувана кај пациентите согласно строгите критериуми и индикации е проценка која треба да ја направи стручниот надзор од страна на експерти од соодветните области, истакна министерот. Според Сали, употребата на хемофилтрацијата не е ништо ново и ваков метод се користи на Клиниката за кардиохирургија и на КАРИЛ. – Прашањето е дали и кога се користела во клиниката „Жан Митрев“ и дали употребата на хемофилтрацијата во рана фаза е ризична за животот на пациентите. Дали била причина за компликација на состојбата на пациентот, тоа ќе го укаже стручното тело. Јавноста не треба да биде погрешно насочена, не можеме да дадеме прецизни резултати од вонредниот инспекциски надзор за 48 часа. Ќе соработуваме со сите органи, со цел да се потврди вистината за работењето на клиниката „Жан Митрев“, рече Сали. На прашањата од новинарите дека премногу пари им се бараат на пациентите за хемофилтрација, Сали со став дека констатацијата на новинарите е повеќе од финансиски, отколку од медицински аспект. – Ако филтрацијата беше 500 денари, немаше да се жалите, рече Сали. Повика на внимателност при користењето на формулациите дека се правеле експеримети со методот на хемофилтрација. – Јас би повикал да бидеме внимателни во тоа што го кажувате. Експеримент е тежок збор, рече Сали и посочи дека според законот, отпусните писма се документи во кои е посочено како се лекувани пациентите и што се е применето. Додаде дека ќе се истражува и дали е напишано отпусно писмо или не. Државниот санитарен и здравствен инспекторат конкретно во „Жан Митрев“ има спроведено три редовни и девет вонредни инспекциски надзори. -Дозволата за „Жан Митрев“ е дадена од Министерството за здравство, а што пишува во неа ќе ви каже министерот. ДСЗИ не е орган што треба да ја критикува или одобрува одлуката дадена од МЗ. ДСЗИ не побарува дополнително време во однос на надзорите кои ги има направено, изјави директорката на ДСЗИ, Иринка Сотирова-Бухова. Клучна и прва институција, според Бухова, до која се доставува информација за интрахоспитална инфкеција, е Центарот за јавно здравје кој прави епидемиолошки увид и наложува мерки. Директорот на Агенцијата за лекови и медицински средства (МАЛМЕД) Лирим Шабани посочи дека етичка и комисија за клинички испитувања ќе работат на случајот. -Логично е малку да се даде време за да се утврди се според протоколите, прописите и законите. Сакаме да сме сигурни дека тоа било така како што е објавено. Никој не вели дека имало или немало клиничко испитување. Велиме како што кажува законот – ако некој развива некакво клиничко испитување, тоа се санкционира, а за да се санкционира треба да се потврди. Од голема помош е емисијата на ИРЛ, ги охрабрувам сите други да им помогнат на институциите. Во меѓувреме тече состанокот меѓу претставниците на МАЛМЕД и тимот од „Жан Митрев“, се соочуваат аргументите, истакна Шабани. Претседателката на Лекарска комора Калина Гривчева Старделова информира дека во моментот во Комората од 161 пристигнати пријави за барање на стручен надзор, четири пријави се за Клиничната болница „Жан Митрев“. – Лекарската комора цело време работи за проценка на стручен надзор за работа на докторите. Дали има лекарска грешка? Тоа е многу сериозна констатација и дозволете на колегите кои се стручни од поедини области да го проценат тоа. Постои нешто што се вика тим од специјалисти и субспецијалисти кои ќе ги проверуваат сите нерегуларности, рече Гривчева Старделова.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести1 day ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести1 day ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести1 day ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести1 day ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Занимливости6 days ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести6 days ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести1 week ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести1 week ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Вести6 days ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести1 week ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Вести2 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести1 day ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести2 weeks ago

ДА БИДЕМЕ ХУМАНИ – да му помогнеме на Игор Станишев Егеец од Ѓорче Петров, потребни се средства за лекување во Ниш!

Вести1 week ago

Стојаноски: Директно од терен – доказ за лагите на власта.

Занимливости6 days ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Вести3 weeks ago

БОЖИКНА ПОРАКА ОД МПЦ-ОА: Да ги сакаме и почитуваме Татковината, историјата, јазикот и сета оставнина од нашите предци

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА6 days ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Христо Татарчев  (1869 – 1952) 

Роден е на 16 декември 1869 год. во Ресен. Учи во Ресен, Брацигово и Пловдив. Студирал медицина во Цирих и...