Connect with us

Вести

Руски експерти сметаат дека западна Македонија ќе стане дел на Етничка Албанија

Published

on

„Академикот Мехмети ги цитира руските служби: ‘Што имаат предвидено тајните руски служби за Македонија?’ Група руски експерти пред неколку подготвиле нова верзија на политичката карта на Европа, со нови промени на границите, кои треба да се случат до 2035 година. Промени ќе и се случат и на Македонија.“ – објави информативната агенција на албански јазик ИНА во статијата без означен автор со наслов „Македонија ќе го загуби западниот дел, а Србија ќе ја загуби Војводина“. Во статијата не се прецизира за кој „академик Мехмети“ станува збор, дали е тој автор на таа статија. Инаку, на интернет може да се најдат низа колумни и текстови, чиј автор е извесен д-р Абдула Мехмети, професор и педагог на државниот Универзитет во Тетово, наведуван и во својство како „претседател за с.Македонија на Американската Академија на науки и уметности“.

Натаму, во статијата објавена на интернет-порталот на ИНА пишува: „Се мисли дека советници на оваа група руски експерти им биле и Збигнев Бжежински, некогашен советник на американскиот претседател Џими Картер, и писателот со светска слава Семјуел Хантингтон . Овие експерти имале користено извори од ЦИА и руската воена контраразузнавачка служба ГРУ. Според овие експерти, Балканот го очекуваат големи промени во идните години: дел од тие промени ќе и се случат и на Македонија, која ќе го загуби својот западен дел во корист на Етничка Албанија, која е во фаза на создавање.“

„Иако овие предвидувања и новата политичка карта на Европа, објавена пред неколку години, не претставуваат некаква новост или тајна, на експертите за национална безбедност и на политичките лидери треба да им е јасно дека нешто големо се подготвува за Европа и посебно за регионот на Балканот.“

„Но, не треба да не чуди, ако руските служби го подготвуваат спротивното од она што го објавуваат, имајќи ги предвид стратегијата и тактиките на големите разузнавачки служби, од рускиот формат, кои и по реализирањето на нивните проекти од посебен интерес го докажуваат спротивното од она кон што се стремат и што го реализираат!“

Инаку, во своја статија со наслов „Република Македонија и албанските етнички простори“, објавена од косовскиот весник на албански јазик „Бота сот“ на 30.декември 2016 година, Абдула Мехмети го загатна прашањето на „државотворноста на автохтониот албански народ на своите етнички простори во Република Македонија, пишувајќи, покрај другото: „Природното право на албанскиот народ да биде конститутивен елемент (државотворен) во Република Македонија се заснова, врз етничкото и историското право, автохтоноста како народ и врз бројот на населението.“

„Букурешкиот договор од 1913 година и поделбата на географската територија со име Македонија го затворија македонското прашање на Балканот. Албанските етнички простори го сочинуваат најголемиот дел од територијата на која е формирана денешна Република Македонија.“

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Advertisement
Вести50 mins ago

Азески: Натамошното ескалирање на енергетската криза ќе има негативен ефект кај 20-тина отсто од компаниите

Вести50 mins ago

Лани лажел за примена вакцина, а сега кумановецот доби кривична пријава

Вести50 mins ago

Лефков: Во аферата „Броило“ има очигледно тргување и корупција преку фирмата која ја основал Ковачевски со неговиот кум, на која се даваат милионски суми државни пари

Вести9 hours ago

Предлог мерки на ССМ: Доследна примена на одредбите од колективни договори за усогласување на плати, проширување на антикризни мерки

Вести9 hours ago

„Не се плашете браќа и сестри Македонци“: Бугарски професор се извини за сите жртви за време на фашистичкиот период

Вести9 hours ago

Две лица од кичевско каснати од куче скитник

НА ДЕНЕШЕН ДЕН9 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. пророк Јона

НА ДЕНЕШЕН ДЕН9 hours ago

ДЕНЕСКА Е СВ. ПРОРОК ЈОНА: Тој бил синот на вдовицата во Сарепта Сидонска, кого пророкот Илија го воскреснал од мртвите

НА ДЕНЕШЕН ДЕН9 hours ago

БУГАРСКИ АКАДЕМИК ВО 1922: Повеќе од сигурно е дека „изворните“ прави Бугари никогаш не стапнале со нога во Македонија

Вести12 hours ago

Заседава економскиот совет на Владата – Каква помош ќе добијат фирмите и граѓаните?

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

АВСТРАЛИСКИ ДОКУМЕНТИ ОД 1938: Наци-фашистичкиот режим на Метаксас во Грција систематски ги прогонува тамошните Македонци

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Занимливости4 weeks ago

Скандал : Се појави снимка од тепачка на свадба во која и младоженецот учествувал

Вести4 weeks ago

11-годишно момче од Скопје почина на КАРИЛ, не го преживеа ударот од пречка од гол на екскурзија

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Антон Лазов Јанев (1855 –1953)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

ОТЕЦ ПЕТРЕСКИ: Денешниот пост е на масло, обичајот да не се јаде црвена храна нема верска основа!

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

ГРУЕВСКИ НА ГОДИШНИНА ОД СМРТТА НА ЌОСЕТО: Без него ни ВМРО, ни Гоце и Даме ќе беа тоа што биле!

Лајфстајл3 weeks ago

Што откри експерт за говор на телото откако ја анализира кралската четворка?

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 weeks ago

МАКЕДОНСКИ ЛЕГЕНДИ: Никој како Никола Бадев не го долови вистинскиот дух и мелос на македонската изворна народна песна

НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 months ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести5 months ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести5 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА5 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН5 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН6 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА6 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН6 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл6 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести6 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЛЕГЕНДИ3 days ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ5 days ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Руски летопис од седмиот век: Ние русите сме потомци на античките македонци и го зборуваме нивниот јазик

Додека македонско-бугарската мешовита комисија за образовни и историски прашања работи на “пеглање” на ставовите в двете држави по однос на...

ЛЕГЕНДИ2 weeks ago

Благој Шамбевски загина за Македонија. Слава му!

Благоја Шамбевски почина на 1 Август 1974 година. Македонскиот народ во својата борба за национално ослободување и обединување на неговата...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Антон Лазов Јанев (1855 –1953)

Антон Лазов Јанев (25. XII. 1855 – 10. IX. 1953) е македонски револуционер, деец на ТМОРО/ВМОРО. Познат како Андон Ќосето...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Арнаудов (1874 – 1938)

Димитар Арнаудов (1874 – 1938) е македонски револуционер и политичар, член на Македонската револуционерна организација и ВМРО (обединета), познат под...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

ЛАЗО ФИЛИПОВ – ЛАВСКИ

Македонецот кој на 8 септември 1941, прв убива бугарски фашист во Вардарскиот дел на Македонија Голем е бројот на Македонци...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Димитар Џундев, генетичар: Можете да ја смените историјата, но не и гените!

Со генотипизирање кое наскоро ќе го објавиме успеавме да докажеме дали нашите предци биле Словени или антички Македонци.   Можете...