Рецепт за вкусни динстани печурки

Брзи и вкусни динстани печурки… СОСТОЈКИ: 300 гр печурки 3 лажици кисела павлака Пекабела 1 главица кромид сончогледово масло сол кумин кари НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Исечкајте кромид. Исечкајте печурки. На загреана тава ставете масло и динстајте кромид до златно-кафеава боја. Потоа ставете ги печурките на кромидот. Добро измешајте и динстајте 20 минути на средно силен оган додека течноста не испари. Посолете и ставете кисела павлака. Динстајте и повремено мешајте уште 5 минути. Тргнете ја тавата од рингла, сервирајте на чинии, додајте кумин и кари. Добар апетит! извор:готви.мк

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *