Рецепт за варен ѓеврек: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и една охриѓанка

Предизвикот за готвење на Женски магазин е прифатен и од охриѓанката која на Инстаграм е потпишана под името me_mother_of_three. За нашите читателки таа го одбрала рецептот за Охридски варен ѓеврек.

Потреби намирници:

– 800 гр брашно
– 1 квасец
– 1/2 лажиче сол
– 250 мл млака вода
– 4 лажици масло

Подготовка:

Се замесува средно тврдо тесто и се остава да кисне еден час.
Се дели на 16 дела, се формираат ѓевречиња и се ставаат по една минута во зовриена вода ( 1 литар вода) со 1 лажица мед.
Се поросуваат со сусам и се печат 40 мин. на 180 степени.

Бон аптит!

* Рецепт за вкусен колач за појадок: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивана Кнез

* Рецепт за мафини со боровинки: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Radisha's Kitchen Diaries

* Рецепт за вртена пита со спанаќ и изврка #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Наташа Малинкова

* Рецепт за брзи панцероти: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Ивона Христова Илиевска

* Рецепт за пекарски кифли: #ГотвимеДомаСоЖенскиМагазин и Андреа Накова

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *