Расте бројот на загинати во автобуската несреќа во Русија

Најмалку 15 лица загинале, а 18 се повредени при превртување на автобус во регионот Трансбајкал, во рускиот далечен исток, соопштија локалните власти.

Според информациите на локалните лекарски служби, шестмина повредени се хоспитализирани.

Во автобусот имало 43 луѓе.

Портпаролот на локалната полиција соопшти дека до несреќата дошло поради пукање на гума на автобусот.

Первые секунды после падения автобуса с моста. У автобуса лопнуло правое переднее колесо. Водитель Сергей Кубасов не справился с управлением и вылетел за ограждение. Мужчина погиб. Сейчас сотрудники МЧС опасаются того, что тяжелая машина уйдёт под лёд вместе с людьми. pic.twitter.com/5wBcag9v97

— Почти ГосДума (@duma_gos) December 1, 2019

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *