Рускиот претседател Владимир Путин му рекол на својот фински колега Саули Ниниште дека би било грешка Хелсинки да се откаже од својот неутрален статус и да влезе во НАТО, соопшти Кремљ.

Путин изјавил дека Финска не се соочува со безбедносни закани и дека потенцијалната промена во нејзината надворешнополитичка позиција може негативно да влијае на билатералните односи меѓу двете земји, пренесува Ројтерс.

Двајцата претседатели телефонски разговарале на иницијатива на претседателот на Финска, кој го информирал Путин за намерата на Финска да влезе во НАТО.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here