Пушачите, но и непушачите треба да го пијат овој пијалок за да ги елиминираат токсините од белите дробови. За овој пијалок, кој ги прочистува белите дробови, треба: – 400 грама кромид – 1 литар вода – 400 грама шеќер (ако сакате поздрава варијанта користете мед или јаворов сируп) – 2 лажици куркума – корен од ѓумбир со големина на палецот Подготовка: 1. Додадете шеќер во вода, и ставете ги на шпорет да зовријат. 2. Исечете го кромидот, исечете го коренот на ѓумбирот и додајте ги и во зашекерената вода. Кога смесата ќе зоврие повторно додадете ја куркумата и намалете ја топлината на шпоретот. 3. Оставете ја смесата да зоврие додека количината на вода не се намали за половина. Потоа процедете го појалокот и истурете го во стаклена тегла. Кога целосно ќе се излади ставете го во фрижидер. 4. Земете две лажички еликсир наутро на гладно и навечер два часа по оброкот.