Оваа моќна комбинација го враќа физичкиот и енергетскиот баланс, ја зголемува хормоналната активност, работи одлично за сите проблеми со тироидната жлезда, помага во обновувањето на клетките и ги неутрализира ефектите на токсините. Младите зелени ореви (Juglandis Immature fructus) имаат многу витамин Ц, јод и многу други витамини, а нивниот сируп со мед честопати им се дава на болните и слабите, болни деца и анемични луѓе, пишува „Атма“. Младите зелени ореви измешани со медот имаат позитивен ефект во случај на анемија, и помагаат во чистење на црниот дроб, желудникот и крвта. Тие се исто така одлични за проблеми со тироидната жлезда, за болести на грлото и респираторниот тракт, особено за бронхитис, го зголемуваат имунитетот, помагаат при проблеми предизвикани од менопауза, дебелина и хронични заболувања на респираторниот систем. Состојки: 40 млади зелени ореви во кора 1 кг квалитетен мед Подготовка: Измијте ги младите ореви, исушете ги, а потоа исечете ги на четвртини и ставете ги во тегла, а потоа истурете го медот. При сечење, најдобро е да користите ракавици бидејќи прстите ќе ви бидат црни. Затворете ја теглата цврсто и оставете да отстои на сонцето еден месец. Повремено тресете. Кога оревите стојат во теглата, тие го ослободуваат својот медицински сок во медот, медот се разредува на тој начин и добива темна боја. Извадете ги оревите, а овој сируп е она што го пиете. Чувајте на ладно, темно место. Конзумација: Земете една лажичка на ден, по можност наутро на празен стомак. извор:попара.мк