Connect with us

Вести

По одлуката на американскиот Сенат, Путин го зачуди светот: Ако јас сум воен злосторник, американски претседатели уште од Никсон, што се тие?

Published

on

Рускиот претседател буквално го запрепасти светот откако си дозволи гласно да ја каже вистината за она што го направиле американските претседатели и американската војска од времето на Никсон. Според претседателот на Руската Федерација, ако треба да му се суди како воен злосторник, нему мора да му се придружат сите претседатели на САД кои предизвикале десетици војни ширум светот, без воопшто да имаат право на тоа. Путин ги набројува и војните во кои се вклучени САД од 1890 година:

Крајот на XIX век 1890 – Јужна Дакота, американските владини трупи убиле и застрелале 300 заробени Индијанци од Дакота.

1890.- Аргентина, американската воена интервенција во Буенос Аирес.

1891 – Чилеанските маринци го задушија локалното востание.

1891.- Хаити, американската армија ги потисна црните немири во Навас.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1892 – Ајдахо, Армијата на САД го потисна востанието во рудникот за сребро.

1893 – Хаваи, американската морнарица ја собори владата на Независното Кралство и ја анектира државата.

1894.- Чикаго, американската армија брутално го потисна нападот на железницата, при што загинаа вкупно 34.

1894.- Никарагва беше окупирана од армијата на Соединетите држави еден месец.

1894-1895 – Кина, американската морнарица и маринци учествуваа во кинеско-јапонската војна.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1894-1896 – Кореја, окупација на Сеул.

1895 – Панама, американски маринци извршија рација во колумбиската провинција.

1896.- Никарагва, американските маринци слетаа во Коринт.

1898-1900 – Кина, американско воено учество во задушувањето на Боксерското востание.

1898-1910 – Филипините, американската морнарица ја собори владата и уби 600.000 Филипинци.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1898-1902 – Куба, американската морнарица се бори за време на шпанско-американската војна.

1898 – Порторико, окупација за време на шпанско-американската војна.

1898 – Гуам, американската морнарица го окупира островот и изгради воена база.

1898 – Минесота, американската армија го уништи племето Чипева (Оџибве) во близина на езерото Лич.

1898.- Никарагва, американските маринци слетаа во пристаништето Сан Хуан дел Сур.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1899 година – Самоа, американската армија е вклучена во војната за тронот.

1899.- Никарагва, американските маринци слетаа во пристаништето Блуфилд.

1899-1901 – Ајдахо, американската армија брутално го задушува бунтот на рударите на Coeur d’Alene.

Првата четвртина на XX век 1901 – Оклахома, Армијата на Соединетите Држави го потисна индиското востание Крик.

1901-1914 – Панама, американската морнарица ја окупира и анексира областа на каналот.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1903 – Хондурас, американските маринци ја задушија револуцијата

1903-1904 – Доминиканска Република, американската армија ја потиснува револуцијата.

1904-1905 – Кореја, американски маринци учествуваа во руско-јапонската војна.

1906-1909 – Куба, американските маринци интервенираа и ги потиснаа демократските избори.

1907.- Никарагва, како резултат на окупацијата, создаде протекторат во рамките на таканаречената „Доларска дипломатија“.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1907 – Хондурас, окупиран од американски маринци за време на војната со Никарагва. 1908.- Панама, американските маринци интервенираа во изборниот процес.

1910.- Никарагва, американските маринци ги окупираа Блуфилд и Коринт.

1911 – Хондурас, американската армија учествуваше во Граѓанската војна.

1911-1941 година – Кина, американската морнарица и армијата на САД ја окупираат земјата и учествуваат во задушувањето на бројните востанија.

1912 – Куба, американската армија учествуваше во Граѓанската војна.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1912.- Панама, американската армија и маринците го задушија востанието за време на изборите.

1912.- Хондурас, Маринскиот корпус, ги бранеше американските економски интереси.

1912-1933 – Никарагва, американската армија изврши 10-годишна окупација и учествуваше во војната со герилците.

1913.- Мексико, за време на револуцијата, американската армија побегна и се евакуираше.

1914 – Доминиканска Република, американската морнарица се бори против бунтовниците околу Санто Доминго.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1914.- Колорадо, американската армија брутално го потисна штрајкот на рударите.

1914-1918 – Мексико, морнарицата и армијата на САД учествуваа во воени операции против националистите.

1914-1934 – Хаити, американската армија изврши 19-годишна окупација по задушувањето на востанието.

1915 – Тексас, федералните трупи брутално го потиснаа мексиканско-американското востание, планот Сан Диего.

1916-1924 – Доминиканска Република, Армијата на САД изврши 8-годишна окупација.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1917-1933 – Куба, американската армија го окупира и воспостави економски протекторат.

1917-1918 – Првата светска војна, американската морнарица се бори со Германија една и пол година.

1918-1922 година – Русија, американската морнарица извршија 5 слетувања на војници за да се борат против болшевиците.

1918-1920 – Панама, американската војска ги задушува немирите по изборите како дел од операцијата Полициски долг.

1919.- Хондурас, американската армија и маринците ги задушија немирите за време на изборната кампања.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1919.- Југославија, американската армија и маринците се бореле со Србите во Далмација.

1920 – Гватемала, двонеделна интервенција против синдикалните активисти.

1920-1921 – Источна Вирџинија, американската армија го задушува бунтот на рударите.

1922.- Турција и американската армија се бореле со националистите во Смирна.

1922-1927 – Кина, американската војска и морнарицата го потиснаа националистичкото востание.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1923.- Мексико, бомбардирано од американски воени авиони.

1924-1925 – Хондурас, американска воена интервенција, двапати во изборната кампања.

1925 – Панама, американската армија и маринците го прекинаа генералниот штрајк.

Во средината на дваесеттиот век 1927-1934 – Кина, американската војска и маринци ја окупираа земјата.

1932 – Ел Салвадор, американската морнарица го потиснува бунтот на Марти.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1932 – Вашингтон, Армијата на САД го потисна протестот за бонуси на ветераните од Првата светска војна.

1941-1945 година. – Втората светска војна, американската морнарица и армија се бореа со Јапонија, Италија и Германија 3 години и го извршија првото атомско бомбардирање на два јапонски града.

1943 – Детроит, Армијата на САД го задушува бунтот на црнците.

1946.- Иран го напушти северниот дел на земјата соочена со американската нуклеарна закана.

1946.- Југославија, нуклеарна закана од САД како одговор на соборувањето на американскиот авион.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1947 – Уругвај, распоредување како закана за нуклеарните бомбардери.

1947-1949 – Грција, операција на американската армија за поддршка на екстремната десница во Граѓанската војна.

1948.- Германија, американска нуклеарна закана со стратешки нуклеарни бомбардери во Берлин против СССР.

1948-1949 – Кина, американската војска и маринци ги евакуираа Американците пред победата на комунизмот.

1948-1954 – Филипини, ЦИА спроведува воена операција за време на бунтот Хук.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1950 – Порторико, операција за задушување на востанието Понс.

1951-1953 – Кореја, американската војска и морнарица, заканата од нуклеарно бомбардирање против Северна Кореја и Кина.

1953.- Иран, како резултат на операцијата, ЦИА ја собори демократијата и воспостави режим на шах.

1954.- Соединетите држави и Виетнам соработуваа со нуклеарна закана за бунтовниците.

1954.- Гватемала, операција на ЦИА, бомбардирање на аеродромите во Никарагва, американска нуклеарна закана по национализацијата на американските компании.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1956.- Египет, нуклеарна закана од Соединетите Држави против Советскиот Сојуз со барање да не се интервенира во кризата во Суец, маринците ги евакуираат странците.

1958.- Либан, американската војска и морнарица ја окупираа земјата и ги потиснаа бунтовниците.

1958.- Ирак, американска нуклеарна закана против Ирак и предупредување за инвазија на Кувајт.

1958.- Кина, нуклеарна закана од САД за Кина во случај на повторно обединување со Тајван.

1958.- Панама, американската војска ги задушува протестите.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1960-1975 – Виетнам, армијата, морнарицата и воздухопловните сили учествуваа во Виетнамската војна. Еден милион загинати во најдолгата американска војна, заканата на САД од атомско бомбардирање во 1968 и 1969 година.

1961 – Куба, неуспешна операција за инвазија на ЦИА.

1961 – Германија, американска нуклеарна закана против Советскиот Сојуз за време на кризата на Берлинскиот ѕид.

1962 – Лаос, воена операција за време на герилската војна.

1962.- Куба, американска нуклеарна закана против Советскиот Сојуз и Куба, поморска блокада за време на кризата на Карибите.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1963.- Ирак, ЦИА изврши државен удар во кој претседателот беше убиен и партијата Баас дојде на власт, Садам Хусеин се врати од егзил и ги предводеше тајните служби.

1964 – Панама, американската војска ги задушува немирите поради враќањето на каналот.

1965 – Индонезија, државен удар организиран од ЦИА, повеќе од еден милион жртви.

1965-1966 – Доминиканската Република, американската армија и маринците ги задушија протестите за време на изборната кампања.

1966-1967 – Гватемала, американските зелени беретки се борат против бунтовниците.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1967.- Детроит, американската армија ги задуши афро-американските немири, при што загинаа 43 лица.

1968.- Армијата на САД и американската армија ги задушија немирите по атентатот на Мартин Лутер Кинг, повеќе од 21.000 војници беа распоредени во градовите.

1969-1975 – Камбоџа, армијата и морнарицата на САД ја бомбардираа земјата. За десет години, до 2 милиони луѓе се убиени од бомбардирање, глад и политички хаос.

1970 – Оман, окупиран од американската војска за да спречи инвазија од Иран.

1971-1973 – Лаос, САД бомбардираа теписи против Јужен Виетнам.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1973 – Јужна Дакота, американската армија ги потисна Индијанците од Ундиде Ни.

1973 – Блискиот исток, нуклеарната закана и заканата од светска војна од Соединетите држави за време на Блискоисточната војна.

1973.- Чиле, воен удар го собори и го уби претседателот Салвадор Аљенде.

1975.- Камбоџа, Армијата на Соединетите Американски Држави, го бомбардираше заробениот брод Мајагез, при што загинаа 28 војници.

На крајот на дваесеттиот век 1976-1992 – Ангола, операција на ЦИА за давање воена поддршка на јужноафриканските вооружени банди за време на Граѓанската војна.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1980 – Иран, војници, нуклеарна закана од Соединетите држави, армијата направи неуспешен обид да ги спаси заложниците во амбасадата, за време на овој обид загинаа 8 војници.

1981 – Либија, американската морнарица намали 2 либиски авиони.

1981-1992 – Ел Салвадор – операција против бунтовниците.

1981-1990 – Никарагва, американската морнарица и операција на ЦИА за задушување на револуцијата.

1982-1984 – Либан, американската морнарица и воздухопловните сили се вклучија во војна против шиитските бунтовници, загинаа 241 маринец.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1983-1984 – Гренада, воена инвазија на американската армија четири години по револуцијата.

1983-1989 – Хондурас, инвазија на САД, маневри, изградба на база.

1984.- Иран, два ирански цивилни авиони беа соборени над Персискиот Залив.

1986 – Либија, бомбардирање на американската морнарица.

1986 – Боливија, американската армија учествува во војната за кокаин.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1987-1988 – Иран, американската морнарица и воздухопловните сили интервенираа во војната во Ирак, бомбардираа и соборија ирански авион.

1989 – Либија, американската морнарица намали 2 либиски авиони.

1989 – Девствени Острови, американската армија го потисна бунтот на црнците во Санкт Петербург. Кроа.

1989.- Филипини ги бомбардираа Соединетите држави како одговор на пучот.

1989 – Панама, американската војска ја собори националната влада, повеќе од 2.000 убиени.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1990.- Либерија, американската војска ги евакуира странците за време на Граѓанската војна.

1990-1991 – Саудиска Арабија, американската инвазија по ирачката инвазија на Кувајт, 540.000 американски војници во Оман, Катар, Бахреин, Обединетите Арапски Емирати, Израел.

1990-1991 – Ирак, бомбардирање, воена инвазија на САД, поморска блокада на ирачките и јорданските пристаништа, воздушни напади; 200.000 луѓе беа убиени во инвазиите на Ирак и Кувајт; големо уништување на ирачката војска.

1991.- Кувајт ја нападна американската морнарица и американската армија.

1991-2003 – Ирак, бомбардирања, поморски зони без летови над курдскиот север и шиитскиот југ; постојани воздушни напади и поморски блокади.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1992 – Лос Анџелес, Армијата на САД и Маринскиот корпус беа распоредени против демонстрантите и немирите.

1992-1994 – Сомалија, окупација од армијата и морнарицата на САД, учество во Граѓанската војна.

1992-94 – Југославија, НАТО поморска блокада на Србија и Црна Гора.

1993.- Босна, бомбардирање, воздушни патроли, зона забранета за летови, граѓанска војна, убиства на Срби, напади врз Србија и соборување на нејзините авиони.

1994 – Хаити, американска инвазија, поморска блокада и окупација, соборување на воената влада.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1996-1997 – Заир (Конго), американските трупи ги нападнаа бегалските кампови на Хуту во Руанда и областите каде што започна револуцијата во Конго.

1997 – Либерија распореди американската армија за евакуација на странци.

1997.- Албанија распореди американска армија за евакуација на странци.

1998.- Судан, ракетен напад врз фармацевтска фабрика за која ЦИА вели дека произведува хемиско оружје за терористите.

1998 – Авганистан, ракетен напад врз поранешните кампови за обука на ЦИА што ги користеа исламските фундаменталистички групи, кои наводно ја напаѓаа амбасадата.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

1998.- Ирак, бомбардирања, четиридневни интензивни воздушни и ракетни напади, по наводите дека властите ја попречувале работата на инспекторите за оружје.

1999.- Југославија, бројни бомбардирања, тешки проектили и воздушни напади на НАТО, откако Србија одби да го напушти Косово. Окупација на Косово од НАТО.

Почетокот на XXI век 2000 – Јемен, напад на американската морнарица во Аден, 17 загинати.

2001 – Македонија, распоредување на трупите на НАТО.

2001 – Одговор на американските, воздушните сили и морнарицата на САД.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

2001 – Авганистан, американска инвазија, бомбашки и ракетни напади, масовна мобилизација во САД за соборување на талибанскиот режим, лов на борци на Ал Каеда, воспоставување на режимот Карзаи и борба против талибанците. Повеќе од 30.000 американски војници и бројни приватни воени компании ја окупираат земјата.

2002 – Јемен, ракетен напад на Ал Каеда врз САД.

2002 – Филипини, распоредување на војници и американска поморска мисија против Абу Сајаф во архипелагот Сулу, западно од Минданао. 2003.- Колумбија, американската војска и специјалните сили беа испратени во бунтовничката зона за да ја поддржат колумбиската армија која го брани гасоводот.

2003-2011 – Ирак, војна, бомбардирање, окупација на земјата, соборување на Садам Хусеин. Во инвазијата учествуваа повеќе од 250.000 американски војници. Американските и британските сили ја окупираат земјата и се борат против сунитските и шиитските бунтовници. Повеќе од 160.000 војници и бројни приватни изведувачи ја вршат окупацијата и градат големи постојани бази. 2003 – Либерија, учество во мировните сили, операција за соборување на лидерот на земјата.

2004-2005 – Хаити, американската армија, маринци и армијата на САД ја окупираа земјата.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

2005 – Пакистан, ракетни и бомбашки напади, тајни операции и напади со беспилотни летала.

2006 – Сомалија, ракетните и поморските сили и американската војска учествуваа во операцијата. Специјалните сили на SWAT се вклучени во етиопската инвазија, која беше соборена од исламистичката влада; Бомбардирање AC-130, напади со крстосувачки ракети и воздушни напади против исламистичките бунтовници; воена блокада против „пиратите“ и бунтовниците.

2008.- Сирија, специјалните сили се вклучени во хеликоптерски напад на 5 милји од Ирак, загинаа 8 сириски цивили.

2009.- Јемен, ракетни напади и напад на Ал Каеда убиле 49 цивили.

2011 – Либија, бомбардирање, ракетни напади, инвазии предводени од НАТО, координирани воздушни напади и ракетни напади врз владата на Гадафи за време на бунтовничкиот бунт. Американските специјални сили спроведуваат тајни операции.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

2014 – Ирак, бомбардирања, ракетни напади.

2014 – Сирија, бомбардирања, ракетни напади, американска инвазија на операции. Учество во граѓанската војна на страната на терористите.

Путин му се обрати на американскиот Сенат со зборовите: – Овој список не го подготви мојата администрација, овој список е вклучен Д-р Золтан Гросман опишува 150 воени операции извршени од американската војска, како против странски земји, така и во земјата, дури и во Вашингтон. Јасни се заклучоците, всушност, кои се воените злосторници, кој ги предизвикува војните во светот, кој ги разгорува конфликтите, кој сака да ги потчини сите на нивната волја.

Русија не учествувала во 150 војни во кои биле убиени милиони цивили, за кои вие во американскиот Сенат гласавте да учествувате.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Вести

ДКСК ќе ја одржи 71-та седница

Published

on

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) денеска ќе ја одржи 71-та седница. На дневен ред, како што соопштија од ДКСК, е измена и дополнување на Упатството за рангирање на предметите за постапување на ДКСК по основ на доставени пријави бр. 03-2233/1 од 12 февруари 2021 година, како и работа по конкретни предмети.

Continue Reading

Вести

Пренџов: Во Собранието нема место за неуставни закони

Published

on

Пратеникот Љупчо Пренџов вели дека во законодавниот дом не може да се носат штетни закони за граѓани и дека нема место за неуставни закони. -Бадијала кршеа собраниски инвентар! Бадијала фрлаа со филџани и правеа циркузи во Собранието. Бадијала кршеа закони и деловник! Бадијала ја обвинуваа опозицијата за да ги покријат сопствените нервози, стравови и хирови! Во Собранието нема место за неуставни закони. Во Собранието нема место за закони со кои ќе им се продолжува работниот век на судиите и обвинителите на СДСМ избрани во ‘90те! Во Собранието не може да се носат штетни закони за граѓаните. Утре продолжувме со интерпелацијата за најодговорниот во целата ова лакрдија која се случува во собранието и државата, пишува Пренџов на Фејсбук во статус објавен синоќа.

Continue Reading

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е ист како Заев, им го продолжува мандатот на судиите и јавните обвинители за да може непречено да продолжи со криминалот

Published

on

Власта на СДСМ и ДУИ целосно го партизираат правосудството и преку измени на Законот за работни односи сака да им го продолжи мандатот на своите политички извршители, се вели во партиското соопштение на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Впрочем, насилното и недолично однесување на пратениците од владејачкото мнозинство на комисијата за европски прашања, ставањето на европско знаменеце на законот, недозволување на пратениците од опозицијата да дискутираат, е само уште една потврда дека владата на СДСМ и ДУИ им го продолжува мандатот на судиите и јавните обвинители за да може непречено да продолжат со криминалот како и до сега. Ковачевски сака целосна контрола врз судството и јавното обвинителство. СДСМ и ДУИ се на страната на криминалот и корупцијата, и токму поради тоа им го продолжува мандатот на партиските војници во судските органи. Ковачевски е ист како неговиот шеф Заев, и сака на насилен начин да го продолжи мандатот на судиите и обвинителите кои до вчера носеа пресуди во корист на власта, занемарувајќи ја вистината изнесена преку материјални докази и факти. Јавноста е сведок дека до сега нема ниту една правна разрешница за криминалот на високите владини и партиски функционери на СДСМ и ДУИ. Токму поради ова е ниската доверба од 8 проценти од страна на граѓаните во правосудниот систем во државата. Судството и јавното обвинителство се под партиска капа и идеолошка контола на владата на СДСМ. Ова е е најфлагрантното и најбруталното кршење на демократските процеси, а владата директно го урива уставниот поредок преку мешање на извршната во судската власт. Потребни се промени, истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. Единствен излез од ваквата состојба се предвремени парламентарни избори, додаваат од таму.

Continue Reading
Advertisement
Вести53 mins ago

ДКСК ќе ја одржи 71-та седница

Вести53 mins ago

Пренџов: Во Собранието нема место за неуставни закони

Вести53 mins ago

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ и ДУИ удрија по народот, поскапа струја за да го покријат криминалот

Вести53 mins ago

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски е ист како Заев, им го продолжува мандатот на судиите и јавните обвинители за да може непречено да продолжи со криминалот

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 hours ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Еден месец по Лондонскиот мировен договор за Првата балканска војна почнала Втората и нова поделба на Македонија

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 hours ago

ДЕНЕСКА Е СВ. МАЧЕНИЦИ МАНУИЛ, САВЕЛ И ИСМАИЛ: Браќа по тело, Персијци по род, крстени и воспитани во христијански дух

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 hours ago

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е Св. маченици Мануил, Савел и Исмаил

Вести2 hours ago

Димитров за Н1: Францускиот предлог е опасен преседан

Вести2 hours ago

Зголемен број на новозаболени од ковид-19, нови мерки засега нема

Вести2 hours ago

Интерпелацијата за Џафери на дневен ред во Собранието

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

ЗА НИВ БИЛ МАКЕДОНЕЦ: Комити кои го преживеале Илинден во 1960 година му оддаваат почит на Пиринскиот цар Јане Сандански

НА ДЕНЕШЕН ДЕН4 weeks ago

Во Влахи во Пиринска Македонија е роден македонскиот револуционер, Пиринскиот цар, Јане Сандански

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Митот за големата преселба на словените научно срушен

Вести3 weeks ago

Редовен класен час на Мирка Велиновска !

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Британски лингвист за Македонскиот и Бугарскиот јазик

Вести3 weeks ago

„Кога народот ја зема правдата во свои раце, тогаш во два дена се апсат лица“ – силна поддршка за Алабакоски од јавноста!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН3 weeks ago

Архиепископот г.г. Стефан до Вартоломеј: Ве молиме – не заборавајте нѐ, помагајте ни да растеме

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

Во Ваташа е објавено дигање на Тиквешкото востание против српскиот окупатор, за кое долго молчеа и историчарите

Лајфстајл3 weeks ago

Ужасна исповед на славната пејачка: Сопругот ме дрогираше, ја забремени дадилката и не ми дозволи да го видам татко ми кој умираше

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 month ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Oд предавство во Могила загинаа војводите Цветков и Дедо Андреја со 14 комити во бој со 300 души аскер

Вести1 month ago

КОВАЧКИ: Ковачевски и СДСМ да кажат дали знаеле и дали учествувале на средбите на Талат Џафери со лица кои се ризик за безбедноста

Вести2 months ago

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи отворање на Уставот

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 04

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

Денеска е Велигден

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

Свети Георгиј Исповедник

ХРОНОЛОГИЈА2 months ago

РАЃАЊЕ НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА ЕП 03

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 months ago

ВОЗБУДЛИВА ПРИКАЗНА ЗА МОШТИТЕ: Ова е вториот гроб на светиот Лазар во Ларнака на Кипар

Лајфстајл3 months ago

Концертен рекорд на Ацо Пејовиќ во СКОПЈЕ: Над 12.000 луѓе наизуст пееле, публиката „во транс“ на песните од Тома!

Вести3 months ago

ЗГРОЗЕН СУМ ОД ОВАА ДРЖАВА И СУДСТВО – се огласи таткото на загинатата Викторија, мајката се гушеше во солзи!

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

МИСТЕРИЈАТА ТРАЕ: Македонското национално прашање му пресуди на Кочо Рацин!?

Рацин бил смртно ранет, но не починал веднаш, туку неколку часа подоцна. Иако имало доволно време да биде однесен до...

ХРОНОЛОГИЈА3 weeks ago

Во Ваташа е објавено дигање на Тиквешкото востание против српскиот окупатор, за кое долго молчеа и историчарите

Тиквешкото востание, кое долго време било табу-тема и за историчарите, е прво востание во Македонија по Илинденското, дигнато десет години...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Димитар Ангелов – Габерот

Димитар Ангелов – Габерот (14. X  1916 – 10. VI 1943) е македонски деец на комунистичкото движење и еден од...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 weeks ago

Денес се навршуваат 2345 години од смртта Александар III Велики

Денес се навршуваат 2345 години од смртта на најголемиот светски војсководец и Крал на Македонија и Македонците, фараон на Египет...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Лазар Велков Тодев (1880 – 1924)

Лазар Велков Тодев (1880 – 22 септември 1924) познат како Дивљанец или Дивљански, е македонски револуционер и војвода на Внатрешната...

ЛЕГЕНДИ3 weeks ago

Јордан Сиљанов – Пиперката

Јордан Сиљанов – Пиперката (23. VI 1870 – 10. VIII 1903) – македонски револуционер, член и демирхисарски војвода на ТМОРО....

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Митот за големата преселба на словените научно срушен

Според напишаното може да се увиди дека Грците и Бугарите се вештачка творба за да се негира постоењето на Македонците...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Дипломатски допис за аферата „Мис Стон”

Во август 1901 година, македонските револуционери на чело со Јане Сандански ја задржале aмериканската мисионерка Хелен Стон (Helen Stone) со...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Британски лингвист за Македонскиот и Бугарскиот јазик

Британскиот лингвист Џорџ Кампбел во својата „Збирка на светските јазици“ (“Compendium of World Languages”), прв пат издадена во 1991 година,...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Нови докази за постоењето на Македонците пред 1945 година

ГЕРМАНСКА КАРТА од 1940 година била презентирана пред штабот наВермахтот, кој подготвувал планови за окупација на Југославија. Клучен детал за...

Популарни вести

AllEscortAllEscort