Connect with us

Лајфстајл

Почина познатиот пејач Масимо Савиќ

Published

on

Познатиот и ценет на поранешните југословенски простори пејачот Масимо Савиќ почина на 61-годишна возраст по кратко боледување, ја потврдиле во петокот од Аквариус рекордс тажната вест.

Неговата сопруга Ени и ќерката Мирна се простија од Масимо со емотивна објава на социјалните мрежи.

„По кратка, но херојска борба, нè напушти нашиот татко, сопруг, гордост и љубов, Масимо Савиќ. Иако го напушти овој свет, вечно ќе живее во нашите души. Насмеан, топол, силен, полн со љубов и исткаен од уметност. Засекогаш ќе бидеме твоите девојки. Ени и Мирна“, се вели во нивната објава.

Во 1989 година ја запознал сопругата Ени, која тогаш пишувала песни за Јосипи Лисац. Тие ја имаат ќерката Мирна, новинарка и поранешна радио водителка.

Масимо е роден на 6-ти јуни 1962 година во Пула, а средното образование го завршил во Загреб, каде што ја започнал својата музичка кариера. Масимо го поминал своето детство во Истра. На 12-годишна возраст заминал во Милано, а потоа со брод од Џенова, мајката и синпт тргнале на патување со брод во Австралија, за подоцна да се вратат во Истра.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Во 1983 година, како водач на легендарната њувејв/синт-поп група Доријан Греј, го издаде својот прв албум „Сјај у тами“, а две години подоцна вториот албум „За твоје очи“.

Групата стана позната благодарение на феноменалниот препев на групата насловна страна на групата Вокер Брадерс „The sun ain’t gonna shne more“, но со впечатливиот глас на Масим Савиќ. За препевот е заслужен Синиша Шкарица, кого гласот на Масимо го потсетил на вокалот на Скот Вокер, и покрај тоа што членовите на бендот немале поим кои се Walker Brothers.

И така се родил рвиот хит на Доријан Греј. За жал, членовите на бендот експериментирале со дрога во тие години. Тие на тоа гледаа „како поттик за правење музика“. Бендот се распадна во 1986 година, а потоа Масимо Савиќ започна успешна самостојна кариера и издаде четири албуми во соработка со Зринко Тутиќ.

Потоа следува пресврт во кариерата и уметнички поп и рок проекти, како што е албумот на англиски јазик „Elements“ или вокал во групата Метал Гуру, со истовремено објавување на петтиот албум во соработка со Тутиќ – „Бензина„ во 1995 година, токму на времето на врвот на хрватската „денс“ музика. Во 1998 година ја прекина соработката со Зринко Тутиќ.

Пет години подоцна, Савиќ го издава новиот албум „Масимо“. Нагорната паека на неговата кариера започна во 2002 година, кога потпиша договор со Aquarius Records, кој го издаде албумот „Вјештина“.

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Со желба да се врати во бенд, тој полека го состави тимот. Се собира групата „Alkemičari“ и започнуваат серија концерти. Го прават албумот „Вјештина II“, со кој Масимо се врати во самиот врв на хрватската поп-рок музика.

Во средината на 2011 година, Масимо го издава огромниот хит „Из једног полгеда“, којашто постигна огромен успех и денес има над 15 милиони прегледи на YouTube.

Годината 2013-та ја посвети на јубилејот 30 години од својата кариера, а концертот во кариерата го одржа во загрепската „Арена“ на 5-ти ноември 2022 година. Повеќепати е наградуван со престижната хрватска музичка награда Порин.

Извор : radiokissfm.mk

Advertisement
Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Вести2 days ago

Димитриевски за БНТ: Гоце Делчев е симболот на македонизмот

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

НА ДЕНЕШЕН ДЕН7 days ago

Свети преподобни Макарије Велики

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

(Насловната фотографија е од Музејот на македонската револуционерна борба: Павел Шатев ја предава главата на гемиџијата Марко Бошњаков на неговото семејство во Охрид, во 1908 година)
НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Осуден на тивка смрт од комунистичкиот режим, во Битола починал Павел Шатев, последниот гемиџија

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести2 weeks ago

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Вести2 weeks ago

Како еден Македонец од Пиринска Македонија со солзи во очите ја пресретна бугарската делегација на гробот на Делчев! 

Вести2 weeks ago

Народот се организира на социјалните мрежи

Вести2 weeks ago

Адвокатот што доби пријава за Сонцето од Кутлеш: Аирлија нека е, ние Македонците не се плашиме на нашите душмани

Вести3 weeks ago

ГРУЕВСКИ ЗА ЕДНА ИСТОРИСКА ДИЛЕМА: Кој бил во право, Делчев или Груев?

Вести2 weeks ago

Џамбаски нема да се доближи до гробот на Делчев – доаѓаат и Македонците од Србија!

Вести2 weeks ago

Пандов: Патриотскиот институт на роденденот на Гоце Делчев ќе оддаде целодневна херојска стража на неговиот гроб

Вести7 days ago

Додека моето рамо ја носи пушката, ниеден бугарски офицер не смее да стапне во Македонија!

Вести4 weeks ago

ТВ Алфа бара да го емитува „Црвениот поет“, кој се чува во фиока за да не се расипеле односите со Бугарија

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Вести2 weeks ago

Еве што пишувало на саркофагот на Делчев

Занимливости2 weeks ago

Бугарскиот писател Стефан Цанев во гостувањето на бугарската национална ТВ

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

„ВИМА“: Македонци не постојат!

Дарко ЈАНЕВСКИ „Македонска нација е едно од прашањата по кои секоја спогодба е невозможна. Скопските управувачи веруваат во постоење на...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

СУДЕНИ ЗА ВМРО

Безскрупулозните и најсвирепи убиства се направени меѓу 15 и 16 јануари 1945 г. во месноста Лечиште кај Велес на 53...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Францускиот сликар Беноист, како војник од 1914 до 1918-та, насликал серија мотиви од Тиквеш до Солун

Францускиот сликар Амабл Беноист (Amable BENOIST) се родил во Париз на 24 фебруари 1886 година. Татко му, Еуген Гарди (Eugène...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА4 weeks ago

Заедничка литургија во Лесновскиот манастир

Денес во Лесновскиот манастир Поглаварот на Македонската Православна Црква-Охрдиска Ахиепископија, Неговото Блаженство г. г. Стефан Архиепископ Охридски и Македонски и...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

МАКЕДОНЦИ ВО АРГЕНТИНА: Евтим и Илинка Петко од Шула дошле во Буенос Аирес во 1917 каде живее нивната 81-годишна ќерка Ирма

Има илјадници приказни за Македонци кои бегајќи од сите делови од Македонија, кои биле под окупација, оделе и во најдалечните...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Ристо Крле (1900 – 975)

Ристо Крле (3. IX. 1900 – Скопје, 29. X. 1975) е македонски драмски автор, еден од основоположниците на македонската драмска...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

Во Егејска Македонија има Македонци во 500 села

За националните прашања во Грција решава „длабоката држава“ вели Павле Воскопулос Филипов од Виножито, партијата на Македонците во Грција. Тој...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Aцо Шопов (1923 – 1982)

Aцо Шопов (20. XII. 1923 – 20. IV. 1982) е македонски поет и преведувач, есеист и борец на НОВМ во...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАУЧНА АКАДЕМИЈА ВО ПРИЛЕП: Ѓеорѓија Кастриот – Искендер, крал на Епир и Македонија, втор Александар Македонски

Во Прилеп денеска се одржа научна академија посветена на Ѓеорѓија Кастриот – Искендер.

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Коле Неделковски

Глас од Македонија О, трајте, трајте, тирани ниедни!Доста се тија лаги и злоба –пакостен глас од устите гаднинад мојот народ...