После Азар, Реал договори уште една ѕвезда на Челзи!? (ФОТО)

После ангажирањето на Еден Азар ова лето, Реал Мадрид договори уште едно доаѓање од Челзи, станува збор за еден од најбараните играчи за врска во светот, Н`Голо Канте.

Уште ова лето тренерот Зинедин Зидан имаше намера да го доведе својот сонародник, но безуспешно. Клубот од „Стемфорд Бриџ“ само поради забраната за доведување на играчи не сакаше да го пушти Канте.

Sports Witness | #Chelsea have agreed a first refusal deal with Real Madrid over the future of N’Golo Kante. According to the story, if Chelsea decide to sell Kante in the summer of 2020, they will alert Real Madrid, who will have the option to match any bid from elsewhere. #CFC pic.twitter.com/j8xgK7TdZj

— The Blues (@TheBlues___) September 11, 2019

Но, според пишувањето на британскиот „Сан“, премиерлигашот постигнал вербален договор со шпанскиот гигант според кој фудбалерот би требало да се пресели во Мадрид наредното лето 2020.

Тоа не значи дека сите детали се завршени, а Челзи ќе го информира Реал доколку пристигне понуда за Французинот или доколку претходно одлучи да го продаде.

Канте минатата сезона беше еден од најважните играчи на Челзи и за 53 одиграни натпревари реализираше пет голови.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *