Поранешниот премиер и претседател на Ерменија осомничен за проневера на милион долари

Ерменската Служба за специјални истраги денеска соопшти дека поранешниот претседател и премиер на оваа земја, Серж Саргсијан, е осомничен за вмешаност во проневера на повеќе од милион долари државни средства наменети за субвенционирање на гориво за земјоделците.

Истражителите од него побарале да не го напушта главниот град Ереван и во него да ја чека истрагата.

Според ерменскиот закон, доколку се докаже вина тој може да биде осуден на казна до осум години затвор.

Саргсијан на функцијата премиер се префрли во 2018 година, по двата мандати минати на функцијата претседател на Ерменија, но набрзо потоа беше симнат од власт од демонстрациите што ги предводеше Никол Пашинијан, кој подоцна го замени на местото претседател на ерменската Влада.

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *