Пораз на шампионот Ливерпул на стартот на групната фаза во ЛШ

На гостувањето кај Наполи, а во рамките од Е групата, Ливерпул загуби со 2:0. Головите за домаќините ги постигнаа Мартенс од пенал во 82-та и Љоренте во втората минута од судиското дополнение (90+2). Македонскиот репрезентативец Елиф Елмаз за победничката екипа ги одигра завршните 15 минути. И втората англиска екипа која играше синоќа Челзи загуби и тоа на домашен терен во Лондон од Валенсија со 1-0 со голот на Родриго во 71 минута. Барселона се спаси од пораз на гостувањето во Дортмунд кај Борусија бидејќи домаќините не реализираа пенал. Вечерта ја одбележа младиот фудбалер на Салцбург, Халанд кој беше стрелец на три од шесте голови на својата екипа во победата над Генк со 6-2 Интер со голот на барела во втората минута од судиското дополнеие (90+2) се спаси од пораз на домашен терен од Славија Прага со која изигра нерешено 1:1 Комплетни резултати: Група Е: Наполи – Ливерпул 2: 0 и Салцбург – Генк 6: 2 (5: 1) Група Ф: Интер – Славија Прага 1: 1 и Борусија Дортмунд – Барселона 0: 0 Група Г: Лион – Зенит 1: 1 и Бенфика – Лајпциг 1: 2 Група Х : Челзи – Валенсија 0: 1 и Ајакс – Лил 3: 0 Денеска на програмата се нови осум натпревари, а дерби дуелите ќе се играат во Париз и Мадрид. Двојки за денешните натпревари: Група А: Клуб Бриж – Галатасарај 18,55 часот и ПСЖ – Реал Мадрид 21,00 часот Група Б: Олимпијакос – Тотенхем 18,55 часот и Баерн – Црвена Звезда 21,00 часот , Група Ц: Динамо Загреб – Аталанта 21,00 часот и Шахтјор – Манчестер Сити 21,00 часот Група Д: Баер Леверкузен – Локомотива 21.00 часот и Атлетико Мадрид – Јувентус 21.00 часот Фото за вовед: Категорија: ФудбалНовинар: Игор Трпески

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *