Connect with us

Вести

Петрушевски: Лицата од аферата „Тајни Имоти“ треба да се разрешат за да бидат пример за тоа како не треба да се функционира

Published

on

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски во неговото гостување во емисијата „Клан Дебата“ која се емитува на ТВ Клан Македонија зборувајќи за аферата „Тајни имоти“ која е во врска со функционери именувани од Владата кои не доставиле имотни листови, истакна дека покрај законската обврска мандатна казна, лицата кои се опфатени во оваа афера треба да бидат разрешени за да служат за пример како не треба да се функционира. „Затоа јас денеска од премиерот побарав, едно е ова да се казнат со мандатна казна, тоа си е законската обврска, но во делот на моралната одговорност, да ги разреши тие за да бидат пример како не треба, па ако треба да разреши и раководни лица во институции кои што не почитуваат обврска и не ја известуваат ДКСК дека назначуваат лица, затоа што, пак од друга страна ДКСК има исто така законска обврска да води регистар на избрани и именувани лица каде што ќе може прецизно да следи дали некој доставил имотен лист и изјава за интереси или не доставил“, потенцираше Петрушевски. На прашање на водителката дали скривањето на имот е направено намерно или од недисциплина на институциите, Петрушевски истакна дека доколку беа неколку случау можеби ќе се прифатеше како немарност, но во конкретниот случај се работи за системско прикривање на имот. „Доколку се работеше за неколку случаи можеби ќе прифатевме дека е немарност, незнаење или било што, меѓутоа овдека се работи за системско прикривање на имотот кој што го поседуваат функционерите во Република Македонија. Се работи за преку 123 и тоа се податоци со кои што ние располагаме и имаме фото-документација, меѓутоа нашите очекувања и претпоставки се дека многу голем број на функционери кријат имот“, истакна Петрушевски „Овие 123 кои што ние ги објавуваме секој ден се функционери кои што имаат имот на сопствено име или на име на некој сопствен близок евидентиран во катастар и истиот го немаат пријавено во изјавата за за имот кој што се доставува до Антикорупциска комисија. Но дополнително имаме функционери и тоа е уште еден дополнителен и посериозен проблем, кои што имаат имот стекнат на сомнителен начин и не се води директно на нивно име, туку е затскриен зад одредени можности во системот кои што дозволуваат законот да се изигра“.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
ЛЕГЕНДИ7 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Вести7 hours ago

(Видео) Јане Ченто: Почнуваме 6-та година во потрага по правдата! Северна МОРА да умре за да живее Македонија

Вести10 hours ago

Ковачевски не знае дека има воз за Прилеп, се стига за 14-18 саати, ако му е гужва во Скопје

Вести10 hours ago

ЈСП продава билети во автобус без да издава фискални сметки

Вести10 hours ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Вести11 hours ago

ФАКТОР: Во буџетот префрлени 6,14 милиони евра од Сашо Мијалков, но јавноста не дозна како бившиот директор на УБК ги спечалил

НА ДЕНЕШЕН ДЕН16 hours ago

Денеска е Св. маченици Гуриј, Самон и Авив (Божикен пост)

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН: Леонард Готхилф Мазинг пред 132 години во Естонија ја одбранил првата докторска дисертација за македонскиот јазик 

Вести2 days ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести2 days ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Историја

ЛЕГЕНДИ7 hours ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 week ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ4 weeks ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

НАД 80% ОД АВТОРИТЕ НА Т.Н. „СТАРОГРЧКА МИТОЛОГИЈА“ НЕ БИЛЕ ХЕЛЕНИ!

Деновиве на Youtube се поставени четвртата и петтата епизода од  документарната серија во пет епизоди под наслов „ПОТОМЦИТЕ НА АЛЕКСАНДАР...