Connect with us

Вести

Петкоска: Заради неспособната власт туризмот се уште не може да се врати на нивото пред пандемијата, иако секаде во регионот тоа веќе се случи

Published

on

НЕ Е ДО СВЕТСКАТА КРИЗА, НИТУ ДО РУСКО-УКРАИНСКИОТ КОНФЛИКТ, ТУКУ ДО ТОТАЛНО НЕСПОСОБНАТА ВЛАДА!, ПИШУВА НА СОЦИЈАЛНАТА МРЕЖА НА ФЕЈСБУК ЛИДИЈА ПЕТКОСКА, ПРАТЕНИЧКА ОД РЕДОВИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ. -Туризмот се врати на нивото од пред пандемијата и застана на нозе во сите земји во регионот, освен кај нас! Две години говориме дека власта не го препознава значењето на туризмот за македонската економија, две години говориме дека само кај нас туризмот е плод на случајност, наместо на макотрпна работа и токму затоа бележиме пад во туризмот од 30%! Додека владите на соседните земји навремено ги презедоа сите мерки за пост пандемично опоравување на туризмот, за нашата влада знаеме дека само си се прошета до Белград – екскурзија која македонските граѓани ги чинеше 400.000 евра или 100.000 евра на ден. Па сега, кога се вртија и кога веќе ги сумирале впечатоците од прошетката, очекуваме одговор на прашањето колку важни договори и/или меморандуми склучиле за време на четири-дневната посета и кои се придобивките за Република Македонија од оваа посета? Фактот дека туризмот дефинитивно на оваа влада не ù е на листата на приоритети, ќе го поткрепам со само две од многуте тези. Прво, предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за угостителска дејност помина на дневен ред на 73та седница, на 7ми јуни и од тогаш до денес, ниту е закажана седница на комисијата каде што треба да се разгледува, ниту е стигнат за гласање на пленарна седница. Второ: Предлог законот за изменување и дополнување на законот за туристичка дејност е ставен на дневен ред на 74та седница, на 8ми јуни и до ден денес го нема видено светлото на денот. За жал, нашата неспособна и незаинтересирана влада од развојот на туризмот го препознава само делот кој „успешно“ го злоупотребува само како изговор за разно-разни рашетувања низ светот. А…за развиен туризам, мора прво да се средиме дома – мора прво да ја уредиме законската материја која ја регулира оваа област. Во спротивно, проблемите во туризмот само ќе се трупаат, а не се решаваат. Ги прашувам: свесни ли сте што ќе се случи со огромен број хотели, кои токму заради вашето непревземање ништо, ќе мора да затворат пред грејната сезона? Енормните сметки за струја значат клуч на врата и отпуштање на вработените затоа што и покрај штедењето, сметките се десеткратно зголемени. Хотелите на охридско-струшката ривиера добија за 500% повисоки сметки за струја во споредба со претходната година. Сопственик на хотел прави една споредба на фактурата за струја за месец ноември и месец декември. Во ноември фактурата за струја изнесувала 75.000 денари, а за декември добива фактура со износ од 530.000 денари. Нека кажат „владините експерти“ како да биде ликвиден овој сопственик кога секое покачување на цените повлекува други последици? Знаеме дека хотелите се снабдуваат со струја на отворениот пазар, но исто така знаеме и дека нема да преживеат без брза реакција и државна помош. Сето тоа, на крај ќе резултира со губење на дестинациите! И наместо да ги решаваат проблемите, во период кога половина милион наши сограѓани живеат на праг на сиромаштија, тие се луксузираа и рашетуваа-цела влада на вински фестивал. Таман подзакрепна туризмот со под-смирувањето на пандемијата…и кога велам под-закрепна мислам сам по себе, а не како резултат на некои владини заложби, сега доживува уште еден удар – енергетска криза и кревкиот македонски туризам повторно се наоѓа пред предизвикот како да ги зачува вработените и како да преживее. Само да потсетам дека, кога станува збор за човечки ресурси во хотелско-угостителскиот сектор и воопшто во туризмот, летото го поминавме така што деца ни без гости – деца ги служеа! И тоа, оние малку деца кои не ни заминаа во Хрватска или надвор од Македонија. Свестете се и знајте дека потребна е итна помош од државата за да се задржат вработените. Тоа е обврска на државата – да изнајде начин за ублажување на последиците и зачувување на работните места во туризмот. И апелираме и молиме ова да си го стават како приоритет. Според официјалните податоци кои ги соопшти Стопанската комора, бројот на туристи за првите 7 месеци годинава, споредено со истиот период 2019 година, односно пред пандемијата, покажува дека имаме вкупно 260.000 ноќевања помалку, што е пад од 30%, што мора да нè загрижува затоа што сите земји, освен Македонија, се вратија на нивото пред корона кризата. Најзначеан пад од дури 60% има кај туристите од Холандија, оние туристи од Холандија кои ги донесе владата на ВМРО-ДПМНЕ со субвенционирањето на странскиот туристички промет и кои со години беа најбројни посетители на земјава, а кои главно користат хотелско сместување, па затоа ударот врз економијата е голем. Мора да се работи на поголемо препознавање на Македонија како атрактивна туристичка дестинација, но кој да работи? И трнете ги лагите дека е до светската криза или до руско-украинскиот конфликт. Македонскиот туризам страда само и единствено од тотално неспособната и незаинтерезсирана влада!, пишува Петкоска во својата објава.

Continue Reading
Advertisement Радио KISS FM – Македонска Радио Мрежа

Advertisement
Вести20 hours ago

БАРАЊЕ ДО ВРХОВНИОТ СУД: Слобода за патриотите кои се осудени на долгогодишни казни затвор за случајот „27 април“

Вести20 hours ago

Не заспивајте, да не треба да кршиме стакла: Патници се возеле преплашени во автобус од Скопје до Софија што чадел и лазел

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 day ago

Воведение на Пресвета Богородица

НА ДЕНЕШЕН ДЕН2 days ago

Преподобен Григориј Декаполит

Занимливости3 days ago

Дедо, како можевте да живеете

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

Вести3 days ago

БРАВО! – НАРОДОТ ПОЧНА ДА СЕ САМООРГАНИЗИРА – ДА ИМ ПОМОГНЕМЕ НА ТИЕ ШТО ГО БРАНЕА УСТАВОТ

Вести3 days ago

СО „МЕРЦЕДЕСОТ НА ГРУЕВСКИ“ ШТАЈНМАЕР ДОЈДЕ ВО КАВАДАРЦИ

Вести3 days ago

Муцунски: Младите од ВМРО-ДПМНЕ праќаат порака дека тие се позади принципиелно членство на Македонија во ЕУ

Вести3 days ago

Богата „частовка“: Владата одобри повеќе од 11,5 милиони евра на ЕСМ

Вести3 weeks ago

Жител од Загоричани Егејска Македонија со порака до Каракачанов

Uncategorized4 weeks ago

НА ДЕНЕШЕН ДЕН1 week ago

Во 1939 г. во Хрватска излезе „Бели мугри“ од Кочо Рацин, антологија на болките и страдањата на македонскиот народ

Вести1 week ago

Црквата со јасна порака: Историската комисија да ги тргне рацете од Охридската архиепископија

Вести3 weeks ago

Брзата реакција на пожарникарите спречија хаварија

Занимливости3 weeks ago

Дали знаете колку чини 1 килограм талиум од рудникот Алшар на светскиот пазар?

Лајфстајл4 weeks ago

Отворен 75. Филмски фестивал во Кан

Вести1 week ago

Koj е Костадин Костадинов кој среде Скопје порача дека сме Бугари: Има проруска партија и најмногу мрази Македонци, Роми и мигранти

Занимливости2 weeks ago

Вучиќ за СП во Катар: Ќе навивам со сето срце за Србија, како што навивав за Македонија на ЕП

Вести7 days ago

ПРОФ. ЛИМАНИ: Обединета Албанија не е веќе табу ни утопија, лесно со Косово и територии од Македонија, потешко со Србија и со Црна Гора

Историја

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА3 days ago

СЛАВЕ МАКЕДОНСКИ ДО БУГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ ЌЕ ЗВУЧЕВТЕ ВАКА: ОНДУР МОНДУР КААЛАМАНДУР АКО

ИЛЈАДА ЗБОРОВИ ВО ОДБРАНА НА МАКЕДОНСКАТА НАЦИЈА Матица на македонските иселеници ја објави Беседата на Славе Македонски пред Управниот одбор на...

ЛЕГЕНДИ7 days ago

Борис Сарафов (1872 – 1907)

Борис Сарафов (12 јули 1872 – 28 ноември 1907) бил македонски револуционер, раководител и војвода. Бил водач на Врховниот Македонски...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 weeks ago

Иконописецот Гаврил се потпишал Македонец во 1897-ма кога Тито што ги „измислил“ Македонците имал само 5 години

Македонците од Пиринска Македонија објавуваат сведоштво од црквата Св. Архангел Михаил во Берово, каде иконописецот во 1897 година се потпишал...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитар Богоевски – Мите (1919 -1942)

Димитар Богоевски – Мите (31. X. 1919 – 12. IX. 1942) е Македонски поет и револуционер, народен херој. Познат како...

ЛЕГЕНДИ1 month ago

Димитрија Чуповски (1878 – 1940)

Димитрија Чуповски (Папрадиште, Велешко, 8. XI 1878 – Ленинград, СССР, 29. Х 1940) – е македонски деец, еден  најистакнатите афирматори...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА1 month ago

23.октомври 1893 – Во Солун е основана Внатрешната Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО)

Ввна точка на дејноста на ВМОРО е организирањето на Илинденското востание во 1903 година во Македонија и на Преображенското востание...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Јосип Броз Тито на 11 Октомври во Скопје

Денес е 11 Октомври Денот на востанието на македонскиот народ во 1941 годин против фашистичкиот окупатор во Македонија и со тоа...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Ламбо Василев

Ламбо Василев (1876 – ?) е македонски револуционер, член на Македонската револуционерна организација. По професија бил столар. Во 1902 година...

ЛЕГЕНДИ2 months ago

Димитар Мирчев (1865 – 1938)

Димитар Мирчев (23. X 1865 – 13. VI 1938) е македонски деец и револуционер,  член на ЦК на ТМОРО. Познат...

ЕНЦИКЛОПЕДИЈА2 months ago

Карта од Македонија која се криеше од јавноста

Вистината за Македонија една и единствена , кога немало Грци , Бугари , Срби и Албанци како најстара нација 10.000...